DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Świętej Trójcy, Niegów
ul. Kościelna 41
Niegów
07-230 Zabrodzie
07:00
17:00 od kwietnia do września o 18:00
07:00
09:00
11:30
17:00 od kwietnia do września o 18:00
07:00, 09:00, 17:00
Ks. Rybicki Andrzej, od 01.09.2012
Ks. Gąsiorek Marek, 04.07.2010 – 01.09.2012
Ks. Krzyżewski Janusz, 29.08.2009 – 04.07.2010
Ks. Dusza Andrzej Stanisław, 03.06.2006 – 29.08.2009
Ks. Pietrusiński Jan, 20.01.2000 –17.06.2006
Ks. Bednarczyk Czesław, 22.06.1994 – 20.01.2000
† Ks. Broma Franciszek, 10.04.1976 – 22.06.1994
† Ks. Lis Stanisław, 03.03.1962 –10.04.1976
Ks. Czajkowski Sylwester, 31.01.1956 –14.12.1961
Ks. Nowacki Henryk, 08.08.1939 – 31.01.1956
Ks. Tyszka Wacław, 26.06.1926 – 08.08.1939
Ks. Montak Antoni, 01.02.1923 – 26.06.1926
Ks. Zieliński Antoni, 30.06.1913 – 01.02.1923
Ks. Kiełduszyc Jerzy, 30.06.1907 – 30.06.1913
Ks. Gołaszewski Stanisław, do 30.06.1907
Ks. Wachowiak Dariusz, 03.06.2010 – 02.07.2014
Ks. Morka Mariusz Tomasz, 01.07.2006 – 03.06.2010
Ks. Wojno Wojciech, 30.06.2001– 01.07.2006
Ks. Pogorzelski Robert, 30.06.2000 –18.06.2001
Ks. Bieniecki Przemysław, 28.06.1997 – 01.07.1999
† Ks. Świeboda Witold, 16.01.1984 –15.09.1984, z zadaniem tworzenia ośrodka w Lucynowie
Ks. Kecel Stanisław, 1944 –1946
Ks. Rostkowski Stefan, 18.09.1939 –1944
Ks. Harasim Piotr, 1938 –1939
Ks. Malinowski Augustyn, 1936 –1938
Ks. Urbaniak Franciszek, 25.08.1978 – b.d.
† Ks. Broma Franciszek, 22.06.1994 – 28.06.1997
Ks. Młyńczak Jan SAC, 18.09.1960 –1967, kapelan we Fiszorze
Ks. Niedźwiecki Władysław, b.d. – 06.07.1964, kapelan w Samarii
Ks. Romanek Jozafat OSBM, 1955 –18.09.1960, kapelan we Fiszorze
Ks. Stoczewski Zefiryn, do 1955, kapelan we Fiszorze
Ks. Górski Czesław SAC, 1967 – b.d., kapelan w Fiszorze
Ks. Kozłowski Józef SAC, 06.07.1964 – b.d., kapelan w Samarii
Ks. Wątroba Andrzej Paweł CSMA, 30.06.2015 – 30.06.2017
Liczba parafian: 2300
Parafię erygował biskup płocki Ścibor z Gościeńczyc 3 lutego 1468 roku, wydzielając ją z parafii Wyszków.

Parafię erygował biskup płocki Ścibor z Gościeńczyc 3 lutego 1468 roku, wydzielając ją z parafii Wyszków. Powierzył ją pod opiekę Patronów: Trójcy Świętej, Bożego Ciała, Św. Jana i Św. Anny. Fundatorami kościoła byli dziedzice Niegowa: Ks. Mikołaj Trycz i brat jego Adam z Pieczysk, którzy 1 sierpnia 1465 roku uczynili zapis gruntów na budowę i uposażenie kościoła. Przez pewien czas parafia należała do diecezji lubelskiej.

Pierwsze drewniane kościoły były niszczone przez pożary w 1690 r. i 1856 r. W 1780 r. kosztem kolejnego dziedzica, podkomorzego Stanisława Narzymskiego, gruntownie wyremontowano kościół po pożarze. Drugi raz ogień zniszczył kościół 11 marca 1856 roku. Obecna świątynia została zbudowana staraniem Ks. Floriana Gieczyńskiego. Kamień węgielny położono 4 maja 1859 roku, a 4 grudnia 1862 roku Ks. Proboszcz poświęcił nowy kościół. W latach 1907-1913, kiedy proboszczem był Ks. Jerzy Kiełduszyc, ułożono posadzkę terakotową, zakupiono stacje Drogi Krzyżowej oraz ufundowano obraz Matki Bożej Częstochowskiej do głównego ołtarza.

W 1858 r. wybudowano murowaną dzwonnicę której fundatorem był ówczesny dziedzic Wólki Słopskiej – Józef Zieliński. Wiszą w niej dzwony o imionach Józef i Florian, poświęcone w 1955 r. Wokół kościoła znajdował się cmentarz. Kościół konsekrował 26 maja 1968 roku Kard. Stefan Wyszyński. W lipcu 1975 r. huragan naruszył konstrukcję kościoła i zniszczył dach, naprawą zajęli się proboszczowie: Stanisław Lis i Franciszek Broma pod nadzorem arch. Janusza Zdrojewskiego. Wiosną 1999 r. wybuchu gazu naruszył konstrukcję świątyni i zniszczył jeden z zabytkowych witraży.

W latach 2011-2012, staraniem Kurii Warszawsko-Praskiej, przeprowadzono generalny remont świątyni ze środków za teren kościelny zajęty pod wiadukt trasy E-8. Dwaj proboszczowie Niegowa: Ks. Florian Gieczyński (dyrygent jasnogórskiej kapeli klasztornej, +1866 r.) i Ks. Henryk Nowacki (+1968 r.) byli wybitnymi muzykami, komponowali pieśni i muzykę liturgiczną. Pamięć o nich przywołują pamiątkowe tablice i płyty CD z ich muzyką. Z czasem z rozległej parafii powstały nowe: Kiciny (1957 r.), Lucynów (1984 r.) i Mostówka (2003 r.).

S. Getka Imelda OSBSam, do 14.08.2010, Immaculata, I profesja
S. Zdunek Anuncjata OSBSam, do 15.08.2002
S. Wielgolaska Feliksa SAPU, do 04.10.1962
Gaj, Młynarze, Niegów, Słopsk, Ślubów (bez Grądów), Wysychy: Bajkowa, Leśna (do Wesołej), Łączna, Małej Brzozy, Miła, Nadrzeczna (do Działkowej), Piaskowa, Porannej Rosy, Słoneczna (od Szyszkowej), Spokojna, Wąska, Wesoła, Wrzosowa (do Działkowej), Wspólna, Zabrodzie, Zazdrość

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, Gaj, ul. Jaroszewskiej 5, tel. 29 758 28 26

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, Gaj, ul. Wyszyńskiego 2, tel. 29 758 25 36

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, Niegów, ul. Klonowa 1, tel. 29 757 12 82