DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Narodzenia Najświetszej Maryi Panny, Mińsk Mazowiecki
ul. Kościelna 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
25 758 25 38
06:30
07:00
08:00
18:00
06:30
08:00
09:30
11:00
12:30
16:00 poza wakacjami
18:00
06:30, 08:00, 09:30, 18:00
06:30, 07:00, 08:00, 09:00, 18:00
06:30, 08:00, 09:30, 16:00, 18:00, 20:00
Ks. Sędek Marek Lech, 01.02.2013 – 31.07.2015
Ks. Walicki Dariusz, 17.06.2006 –15.01.2013
Ks. Wołosiewicz Stanisław, 30.06.1993 – 03.06.2006
† Ks. Wasiluk Tadeusz, 15.06.1988 – 30.06.1993
Ks. Klizner Henryk, 03.10.1973 –15.06.1988
Ks. Kowalski Stanisław, 30.09.1949 – 03.10.1973
Ks. Osiński Władysław, 30.06.1935 – 30.09.1949
Ks. Bakalarczyk Józef, 30.06.1923 – 30.06.1935
Ks. Sobolewski Kazimierz, 30.06.1907 – 30.06.1923
Ks. Cudny Paweł, 29.08.2009 – 27.08.2014
Ks. Skowyra Zbigniew, 26.08.2012 – 27.08.2014
Ks. Jeznach Marek, 08.06.2008 – 26.08.2012
Ks. Kaczmarski Marcin Przemysław, 28.06.2008 – 26.08.2012
Ks. Wyszyński Piotr, 29.08.2009 – 28.08.2011
Ks. Hasior Konrad, 04.06.2006 – 29.08.2009
Ks. Mikusek Robert, 28.06.2003 – 29.08.2009
Ks. Zawadka Artur, 01.07.2007 – 28.06.2008
Ks. Danecki Jerzy Andrzej, 25.02.2007 – 26.04.2008
Ks. Paździoch Rafał, 01.07.2004 – 30.06.2007
Ks. Jakubaszek Andrzej, 28.06.2003 – 01.07.2006
Ks. Kwieciński Jacek, 28.06.2003 – 01.07.2005
Ks. Praszczałek Adam, 30.06.1994 – 01.10.2004
Ks. Szabaciuk Jacek, 30.06.2001– 03.07.2004
Ks. Stępniewski Piotr, 30.06.2000 – 28.06.2003
Ks. Kowalczyk Grzegorz, 13.05.2000 – 20.06.2003
Ks. Sieńkowski Jerzy, 18.06.2001– 20.06.2003
Ks. Ożóg Marcin, 28.06.1997 – 30.06.2001
Ks. Wnuk Bogusław Józef, 18.06.1998 –18.06.2001
Ks. Młynik Janusz, 22.06.1996 – 30.06.2000
Ks. Ryglewicz Janusz Tadeusz, 28.06.1997 – 30.06.2000
Ks. Tempczyk Mirosław, 22.06.1993 –16.12.1997
Ks. Świątkiewicz Arkadiusz, 28.06.1996 – 28.06.1997
Ks. Gajda Witold Józef, 22.06.1995 – 22.06.1997
Ks. Franczak Dariusz, 30.06.1994 – 28.06.1996
Ks. Grygier Janusz, 22.06.1994 – 22.06.1996
Ks. Chojnicki Grzegorz, 22.06.1993 – 22.06.1995
Ks. Rusinowski Andrzej, 22.06.1993 – 05.07.1994
Ks. Czerwiński Bernard, 19.05.1991– 22.06.1994
† Ks. Makowski Wojciech Wiesław, 30.06.1993 – 22.06.1994
Ks. Janiszewski Bronisław, 21.06.1990 – 30.06.1993
Ks. Czajkowski Antoni, 04.09.1990 – 22.06.1993
† Ks. Staniec Stefan, 15.06.1989 – 22.06.1993
Ks. Modelewski Jerzy, 21.06.1990 –19.08.1991
Ks. Śmigasiewicz Jan, 15.06.1988 –19.08.1991
Ks. Bąkowski Wiesław, 03.08.1988 – 21.06.1990
Ks. Mackiewicz Jerzy Karol, 15.06.1988 – 21.06.1990
Ks. Czarnecki Zdzisław, 17.11.1983 –15.06.1989
Ks. Gałecki Tadeusz, 15.06.1985 –15.06.1988
Ks. Kucharczyk Andrzej, 15.06.1985 –15.06.1988
Ks. Sut Stefan, 15.06.1985 –15.06.1988
† Ks. Ruszkowski Andrzej, 15.06.1985 –17.09.1987
Ks. Jaworski Tadeusz, 13.06.1984 –16.06.1986
Ks. Jasiński Zdzisław, 15.06.1981–15.06.1985
Ks. Pasternak Bogusław, 10.06.1983 –15.06.1985
Ks. Ukleja Krzysztof, 13.06.1984 –15.06.1985
Ks. Balcerzak Marek, 10.06.1983 –13.06.1984
Ks. Sitek Lech, 31.05.1982 –13.06.1984
Ks. Średnicki Hieronim Zbigniew, 07.06.1976 –13.06.1984
Ks. Sznajder Kazimierz, 10.06.1983 –17.11.1983
Ks. Baranowski Jan, 25.05.1981–10.06.1983
Ks. Górny Jan, 08.06.1974 –10.06.1983
† Ks. Król Marian, 20.05.1978 –10.06.1983
Ks. Puchalski Wojciech, 20.05.1980 –15.06.1982
Ks. Łozowski Wiktor, 03.06.1980 – 31.05.1982
Ks. Dolecki Jan, 20.05.1980 –15.06.1981
Ks. Dobrzyński Piotr, 20.05.1980 – 25.05.1981
Ks. Jarząb Tadeusz, 20.05.1980 – 25.05.1981
Dk. Śmigasiewicz Stanisław, 30.05.1979 – 09.06.1980
Ks. Wasiński Wiesław, 08.06.1974 – 20.05.1980
Ks. Witkowski Jerzy, 15.05.1976 –10.05.1980
Ks. Dobkowski Stanisław, 25.05.1979 – 02.01.1980
Ks. Bójko Jan, 28.05.1977 –18.06.1979
Ks. Kozub Jan, 20.05.1978 – 25.05.1979
Ks. Maluga Wiesław, 28.05.1977 – 20.05.1978
Ks. Urbaniak Franciszek, 29.05.1976 – 20.05.1978
Ks. Zdziebłowski Wojciech, 05.06.1973 – 28.05.1977
Ks. Szczypek Zbigniew, 20.05.1975 –15.05.1976
Ks. Wierzbicki Wojciech, 05.06.1973 – 31.10.1975
Ks. Kamiński Andrzej Maria, 08.06.1974 – 20.05.1975
Ks. Słyk Edward, 05.06.1973 – 20.05.1975
Ks. Liniewski Bogdan, 25.06.1973 – 08.06.1974
† Ks. Tartas Tadeusz, 04.03.1972 – 08.06.1974
Ks. Urbański Ryszard, 01.06.1967 – 08.06.1974
Ks. Byrski Jan, 10.06.1970 – 05.06.1973
Ks. Krzysztofik Grzegorz, 10.06.1972 – 05.06.1973
Ks. Wołosiewicz Stanisław, 02.06.1969 – 05.06.1973
Ks. Zwierzchaczewski Andrzej, 10.06.1972 – 05.06.1973
Ks. Uniejewski Józef, 10.06.1970 –10.06.1972
Ks. Mikulski Mirosław, 15.01.1966 – 26.02.1972
Ks. Boczek Henryk, 15.06.1966 –10.06.1970
Ks. Zieliński Jan, 02.06.1969 –10.06.1970
Ks. Gorgoń Jan, 15.06.1966 – 02.06.1969
Ks. Kamiński Wiesław, 10.06.1968 – 02.06.1969
Ks. Wieczorek Antoni, 15.06.1966 –10.06.1968
Ks. Wolski Jan, 11.06.1965 – 01.06.1967
Ks. Polański Ryszard, 07.06.1962 –15.06.1966
Ks. Rudnicki Ryszard, 11.06.1965 –15.06.1966
Ks. Rudzki Józef, 07.06.1962 –15.06.1966
† Ks. Ignaczak Jan, 09.11.1963 – 07.12.1965
Ks. Kucharski Włodzimierz, 15.06.1964 –11.06.1965
Ks. Rutkowski Lucjan, 10.06.1961–11.06.1965
Ks. Zając Stefan, 20.06.1963 – 23.11.1963
Ks. Młotkowski Henryk, 18.06.1960 – 20.06.1963
Ks. Konarzewski Stanisław, 18.06.1960 – 07.06.1962
Ks. Starszyk Jan, 18.06.1960 – 07.06.1962
Ks. Milewski Stefan, 10.08.1957 –10.06.1961
Ks. Kapusta Stanisław, 05.08.1959 – 20.06.1960
Ks. Komczyński Ryszard, 22.06.1959 – 20.06.1960
Ks. Pieńkos Marian Franciszek, 05.08.1959 – 20.06.1960
Ks. Kaczmarczyk Jan, 12.01.1957 – 05.08.1959
Ks. Mecha Józef, 20.06.1957 – 22.06.1959
Ks. Paluch Henryk, 19.11.1958 – 22.06.1959
† Ks. Wilkowski Kazimierz, 09.07.1958 – 23.01.1959
Ks. Stasiewicz Ksawery, 06.10.1953 – 05.08.1958
Ks. Dąbkowski Wojciech, 17.08.1956 – 26.08.1957
Ks. Kajtaniak Marian, 08.09.1956 –10.08.1957
Ks. Maliszewski Franciszek, 11.10.1954 –13.12.1956
Ks. Derulski Tadeusz, 04.11.1953 –10.08.1956
Ks. Bojasiński Tomasz, 1952 –1954
† Ks. Borecki Eugeniusz, 09.08.1952 – 09.12.1953
Ks. Szczepara Jan, 1950 –1953
Ks. Ciećwierz Józef, 1947 –1952
Ks. Dziąg Józef, 03.1921–1952
Ks. Fatek Jan, 1940 –1951
Ks. Wojno Wincenty, 1945 –1948
Ks. Żurawiński Stanisław, 1947 –1948
† Ks. Foks Franciszek, 11.06.1946 – 25.08.1947
Ks. Perka Bolesław, 1945 – 08.09.1946
Ks. Dobiecki Zdzisław, 1945 –16.03.1946
Ks. Kurkus Wacław, 17.08.1944 –1946
Ks. Ostrowski Leonard, 1943 –1945
Ks. Brodala Józef, 1943 –1944
Ks. Pawłowski Marian, 1942 –1943
Ks. Wolski Walenty, 1937 –1942
Ks. Tomaszewski Bolesław, 1938 –1940
Ks. Witek Józef, 1938 –1939
Ks. Kafarski Mieczysław, 1937 –1938
† Ks. Dejciński Zygmunt, 1935 –1937
Ks. Nojszewski Józef, 1936 –1937
Ks. Romanowski Franciszek, 1934 –1935
Ks. Grzanka Tomasz, 1933 –1934
Ks. Nojszewski Józef, 1933 –1934
Ks. Arndt Stefan, 1932 –1933
Ks. Lipiński Władysław, 1932 –1933
Ks. Szufladowicz Walenty, 1928 –1932
Ks. Pągowski Bronisław, 1928 –1929
Ks. Kazimierski Jan, 1927 –1928
Ks. Korzeniowski Czesław, 1925 –1928
Ks. Perzyna Piotr, 1925 –1927
Ks. Samkowski Zygmunt, 1924 –1925
Ks. Grodecki Feliks, 1922 –1924
Ks. Kałczyński Henryk, 1923 –1924
Ks. Weber Kazimierz, 1922 –1924
Ks. Zaremba Józef, 1920 –1922
Ks. Ziemecki Józef, 1920 –1922
Ks. Kwiatkowski Antoni, 1919 –1921
Ks. Pachnicki Antoni, 1919 –1921
Ks. Wiśniewski Franciszek, 1916 –1919
Liczba parafian: 20000
Parafia została erygowana w 1422 roku, ale niektóre źródła sugerują wiek XIV, a nawet XIII.

Parafia została erygowana w 1422 roku, ale niektóre źródła sugerują wiek XIV, a nawet XIII. Początkowo należała do archidiecezji poznańskiej, od 1795 roku do lubelskiej (dekanat liwski i garwoliński), potem do archidiecezji warszawskiej.

W 1421 roku książę mazowiecki Janusz I Starszy pozwolił Stanisławowi Mińskiemu i Januszowi z Gościeńczyc na założenie prywatnego miasta na wschodnim brzegu rzeki Srebrnej. Pod koniec XVI wieku Gościańscy dodawali do nazwiska przydomek „z Mińska” i tak dali początek rodowi Mińskich herbu Prus. W 1549 roku na przeciwnym brzegu założono miasto Sendomierz, z własnym rynkiem, kościołem i pałacem. Pod koniec XVIII wieku miasta się połączyły. Prawdziwy rozwój miejscowości rozpoczął się wraz z budową traktu brzeskiego w 1823 roku i kolei terespolskiej w 1866 roku. W 1867 roku władze carskie zmieniły nazwę na Nowomińsk, od 1919 roku funkcjonuje nazwa współczesna.

Pierwszy kościół, wzniesiony przez rodzinę Mińskich w 1422 roku, był drewniany, natomiast w XVI wieku Mińscy wybudowali świątynię z cegły palonej, która częściowo spłonęła w XVII wieku. Świątynia miała wiele kaplic. Najokazalsza należała do Mińskich, założył ją Stanisław Miński, wojewoda łęczycki; on także przywiózł obraz Wniebowzięcia NMP, prawdopodobnie z Włoch, gdzie jako poseł Zygmunta III starał się o kanonizację św. Jacka. Drugą kaplicę, Bożego Ciała, ufundował Mikołaj Wolski w 1548 roku. Kolejne należały do pani Arynkowej, bractwa Bożego Ciała, czcicieli Różańca, kuśnierzy, szewców i literatów. Świątynię wyremontowano staraniem ks. Prokopa Kosteckiego, nakładem miejscowej szlachty i mieszczaństwa; przybyły nowe ołtarze, z których 12 konsekrowano w pierwszej połowie XVII wieku.

Przy kościele istniała szkoła, której rektorem był Stanisław Jaraczewski, kształcony na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działał też szpital, założony w 1547 roku i uposażony przez Annę Mińską, dziedziczkę Pniewnika. W tym czasie był to jeden z najokazalszych kościołów Mazowsza.

Wśród administrujących parafią w pierwszych wiekach jej istnienia wymienia się Jana Przerębskiego h. Nowina, postać dziś w Mińsku w ogóle nieznaną. Ks. Jan Przerębski był mińskim proboszczem przed 1557 rokiem. Ten absolwent uniwersytetów w Krakowie i Padwie był także proboszczem w Krakowie (w 1534 roku) i Konarach k. Warki (do 1554 roku), od 1557 roku był biskupem chełmskim, od 1559 roku – arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski. Jako dostojnik kościelny walczył z protestantyzmem i dbał o oświatę – zakładał seminaria nauczycielskie, troszczył się o szkoły parafialne i kolegiackie. Oprócz wysokich godności kościelnych Jan Przerębski piastował też ważne funkcje państwowe: w latach 1551-1558 był sekretarzem króla Zygmunta Augusta i podkanclerzym koronnym.

W latach 1909-1911, dzięki staraniom ks. Kazimierza Sobolewskiego, według projektu Józefa Dziekońskiego, dobudowano w kościele dwie nawy boczne, dwie wieże oraz zakrystię i kaplicę po bokach prezbiterium; w ten sposób świątynia nabrała stylu neobarokowego. Kościół rekonsekrował abp Aleksander Kakowski w 1914 roku.

Na placu przed kościołem Henryk Sienkiewicz umieścił opisane w „Panu Wołodyjowskim” spotkanie Zagłoby z księciem Bogusławem Radziwiłłem. W 1939 roku Mińsk został zbombardowany, wymordowano znaczną część mieszkańców.

Ks. Kołak Jacek, do 15.06.2002
Ks. Piotrkowicz Robert, do 09.06.2001
Ks. Kożuchowski Wojciech, do 30.05.1998
Ks. Mazurek Jarosław, do 24.05.1997
O. Kowalczyk Dariusz SJ, do 29.06.1994
Ks. Staniszewski Artur, do 21.05.1994
S. Kuśpiet Stella CSL, do 15.08.1992
S. Hybiak Dawida CSL, do 15.08.1988
Ks. Bednarczyk Adam, do 28.05.1988
Ks. Maguza Antoni SAC, do 02.05.1981
Ks. Kulma Andrzej, do 01.06.1980
Ks. Krasny Waldemar CM, do 19.06.1976
Ks. Zagórski Stanisław, do 24.06.1973
S. Krasna Janina SM, do 15.08.1972
Karolina-Kolonia, Mińsk Mazowiecki: Akacjowa, Armii Krajowej, Bagnista, Bankowa, Batalionów Chłopskich, Mariana Benki, Błonie, Władysława Broniewskiego, Budowlana, Bulwarna, Józefa Chełmońskiego (od Bocznej), Józefa Chłopickiego, płk. Zygmunta Chmieleńskiego, Fryderyka Chopina, Cicha, Stefana Czarnieckiego, Ignacego Daszyńskiego, Dąbrówki, Jana Długosza, Dolna, Dźwigowa, Gdańska, Gnieźnieńska, Górki, Juliana Grobelnego, Marii Grochowskiej, Juliana Grzeszaka, dr. Jana Huberta, Królowej Jadwigi, Jana III Sobieskiego (od Żwirki), Jasna (do Kołowej), Jaśminowa, Kasztanowa, Zygmunta Kazikowskiego, Kazimierza III Wielkiego, Klonowa, Jana Kochanowskiego, Oskara Kolberga, Kołowa, Hipolita Konopki, Konstytucji 3 Maja, Kosmiczna, Kościelna, Krótka, Mariana Langiewicza, Letniskowa, Bolesława Limanowskiego, 30 Lipca, Lipowa, Ludowa, Łąkowa, Rodziny Łubieńskich, Mieczysława Ługowskiego, Jana Łupińskiego (od Sędomierskiej), Majątkowa, Malinowa, Mała, Jana Matejki (od Mickiewicza), Mazowiecka, Adama Mickiewicza (poza nieparzystymi do Sędomierskiej), Miła, Stanisława Mińskiego, Miodowa, Józefa Mireckiego, Heleny Modrzejewskiej, Stanisława Moniuszki, Most Jana Himilsbacha, Mrozowska, Nadrzeczna, Gabriela Narutowicza, Obwodu Armii Krajowej „Mewa-Kamień”, Ogrodowa, Stefana Okrzei (do Kościuszki), Olsztyńska, Ignacego Paderewskiego, Parkowa, Piaskowa, Józefa Piłsudskiego, Plac Jana Kilińskiego, Plac Stary Rynek, 1 PLM Warszawa, gen. Stanisława Popławskiego, Przemysłowa, Mikołaja Reja, Rodziny Nalazków, Braci Rokickich, Konstantego Rudzkiego, Rodziny Sażyńskich, Sędomierska (nieparzyste), Siennicka, Słoneczna, Juliusza Słowackiego, Spacerowa, Spółdzielcza, Andrzeja Struga (do Żwirki), Józefa Sylwestrowicza, Szczecińska, Szpitalna, Braci Śniadeckich, Topolowa (do 11 Listopada), Toruńska, Romualda Traugutta, Juliana Tuwima, Warszawska (nieparzyste od 11 Listopada do Żwirki, parzyste od Kościuszki do Mickiewicza), Henryka Wieniawskiego, Stanisława Wigury (od Żwirki), Wincentego Witosa, Walerego Wróblewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Kardynała Wyszyńskiego (do Kościuszki), Zawiszy, Zgoda, Żwirowa (poza parzystymi od Żwirki), Niedziałka Druga, Stara Niedziałka

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, Mińsk Mazowiecki, Plac Jana Kilińskiego 8, tel. 25 758 35 78