DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Św. Józefa Oblubieńca Najświetszej Maryi Panny, Legionowo
ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 5
05-120 Legionowo
07:00
07:30 poza wakacjami
18:00
07:00
08:30
10:00
11:30 z udziałem dzieci
13:00 poza wakacjami
19:00 poza wakacjami o 18:00
07:00, 07:30, 18:00
07:00, 07:30, 18:00
Ks. Pawelak Zenon, od 19.11.2012
Ks. Sulej Andrzej, od 26.08.2012
Ks. Zieliński Michał, od 12.06.2012
Ks. Żarski Sławomir, 15.01.2011–19.11.2012
Ks. Krużel Kazimierz, 31.05.2002 –15.01.2011
Ks. Kołoniecki Leszek, 31.01.1996 – 31.05.2002
Ks. Polak Henryk, 28.02.1995 – 31.01.1996
Ks. Rospondek Stanisław, 01.09.1993 – 28.02.1995
Ks. Korpeta Wiesław, 20.09.1991– 01.09.1993
Ks. Kołoniecki Leszek, 01.06.1984 – 20.09.1991
Ks. Kołoniecki Leszek, 01.10.1978 – 01.06.1984
† Ks. Mrugacz Jan, 23.11.1947 – 01.10.1978
Ks. Grzegrzułka Marek, 19.02.2005 – 02.02.2007
Ks. Juszczuk Aleksander, 03.07.2004 –19.02.2005
Ks. Wyszyński Sławomir, 30.06.2000 – 03.07.2004
Ks. Sztajerwald Kazimierz Edward, 28.06.1997 – 30.06.2000
Ks. Konkol Zdzisław, 01.06.1997 – 28.10.1999
Ks. Krawczyński Cezary, 28.06.1997 – 06.09.1997
Ks. Chrząszcz Wiesław, 19.09.1994 – 20.06.1997
Ks. Skwarski Dariusz, 22.06.1995 – 20.06.1997
Ks. Ciesielski Sylwester, 19.08.1991– 22.06.1995
Ks. Krzyżewski Janusz, 30.06.1994 –19.09.1994
† Ks. Krzesiński Krzysztof, 19.08.1991– 22.06.1994
Ks. Bruliński Leszek, 21.06.1990 –19.08.1991
Ks. Krzeszewski Mirosław, 21.06.1990 –19.08.1991
Ks. Cąkała Krzysztof Michał, 15.06.1988 – 21.06.1990
Ks. Wyszyński Adam, 15.06.1989 – 21.06.1990
Ks. Klimek Piotr, 29.05.1987 –15.06.1989
Ks. Tomasiewicz Ewaryst, 15.06.1985 –15.06.1988
Ks. Gniedziejko Kazimierz, 04.06.1984 –10.06.1987
Ks. Tomaszkiewicz Ryszard, 10.06.1983 –15.06.1985
† Ks. Koczkodaj Piotr, 07.01.1984 – 30.11.1984
Ks. Szczypiński Henryk, 01.10.1976 – 07.01.1984
Ks. Romanowski Czesław SJ, 30.06.1981–10.06.1983
Ks. Kołoniecki Leszek, 10.06.1977 – 01.10.1978
Liczba parafian: 7100
Parafię cywilną erygował kard. Józef Glemp 12 maja 1984 roku. Biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź ustanowił parafię wojskową 21 stycznia 1993 roku.

Parafię cywilną erygował kard. Józef Glemp 12 maja 1984 roku. Biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź ustanowił parafię wojskową 21 stycznia 1993 roku. Kościół wybudowano w 1945 roku jako wotum dziękczynne za zakończenie wojny. Do listopada 1947 roku, gdy przeznaczono go na cele duszpasterstwa wojskowego, pozostawał nieczynny (przez krótki czas korzystała z niego wspólnota starokatolików).

W 1948 roku pokryto dach blachą cynkową, ułożono podłogę i ufundowano ołtarz św. Józefa (obraz namalował Edward Zygarlicki, jako podziękowanie za ocalenie w bitwie pod Monte Cassino. Od początku duszpasterzował tu ks. płk Jan Mrugacz, kapelan wojskowy z okresu drugiej wojny światowej, on był także pierwszym rektorem. Władza metropolitalna z dniem 15 marca 1975 roku zezwoliła wiernym cywilnym na korzystanie z posług w kościele garnizonowym i zobowiązała do prowadzenia ksiąg metrykalnych. Samodzielny ośrodek duszpasterski powstał tu 9 kwietnia 1983 roku. W następnym roku rozpoczęły się przygotowania i budowa nowej świątyni; kamień węgielny, pochodzący z fundamentów Jasnej Góry, poświęcił kard. Józef Glemp w październiku 1984 roku. Budowa kościoła trwała do 1987 roku.

Parafia obejmuje opieką duszpasterską 9. Brygadę Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Białobrzegach oraz 2. i 9. batalion 32. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Olszewnicy, Narodowe Centrum Kryptologii w Legionowie, garnizon Kazuń z Mazowieckim Pułkiem Saperów, 2. Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Tradycją stały się już procesje fatimskie ulicami parafii, które odbywają się 13 maja i 13 października. W dniach 3 maja, 1 i 15 sierpnia oraz 11 listopada odbywają się uroczystości patriotyczno-religijne.

Legionowo: Aleja 1 Dywizji Zmechanizowanej, Aleja 3 Maja (nieparzyste do Dietricha, parzyste do Jagiellońskiej), Aleja Sybiraków, Bałtycka, gen. broni Tadeusza Buka, Fryderyka Chopina (do Żeromskiego), Daliowa, ppłk. Edwarda Dietricha (parzyste), Aleksandra Głowackiego, Handlowa, Jagiellońska (nieparzyste do 3 Maja, parzyste do Żeromskiego), Mikołaja Kopernika, Tadeusza Kościuszki (do Żeromskiego), Tadeusza Kościuszki, Kwiatowa (do Zakopiańskiej), Miła, ks. płk. Jana Mrugacza, Piaskowa (nieparzyste i nr 2), Rotmistrza Witolda Pileckiego, marsz. Józefa Piłsudskiego (nieparzyste do Sowińskiego, parzyste do Dietricha), Przemysłowa, Władysława Reymonta (do Żeromskiego), Rynek, Sielankowa, Henryka Siemiradzkiego (do Żeromskiego), Henryka Sienkiewicza (do Żeromskiego), Juliusza Słowackiego, gen. Józefa Sowińskiego (parzyste do Piłsudskiego), Stefana Batorego (do Żeromskiego), Szwajcarska, Warszawska (do Sowińskiego), Stanisława Wyspiańskiego, Zakopiańska (nieparzyste), Zegrzyńska (nieparzyste do Piaskowej), Stefana Żeromskiego (nieparzyste)