DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Św. Jana Kantego, Legionowo
ul. ks. Józefa Schabowskiego 2
05-120 Legionowo
06:30 w Adwencie o 6:15
07:00 w Adwencie o 6:45
18:00
07:00
08:30
10:00
11:30 z udziałem dzieci
13:00 dla młodzieży poza wakacjami
18:00
20:00 w wakacje
07:00, 08:30, 10:00, 16:30, 18:00
07:00, 08:30, 10:00, 16:30, 18:00, 19:30
Ks. Szcześniak Lucjan, od 30.08.1995
Ks. Gołaś Krzysztof, od 12.09.2012
Ks. Lewandowski Jan, od 2014
† Ks. Schabowski Józef, 29.06.1977 –11.08.1995 (†)
† Ks. Burza Józef, 26.11.1966 – 29.06.1977
Ks. Karczmarski Bolesław, 15.02.1945 – 26.11.1966
† Ks. Sałaga Anatol, 08.12.1933 – 26.10.1944
Ks. Kaściński Rafał Zbigniew, 26.08.2015 – 26.08.2016
Ks. Karwacz Marek, 30.08.2009 – 26.08.2015
Ks. Jabłkowski Rafał, 26.08.2012 – 27.08.2014
Ks. Bugaj Dariusz, 29.08.2010 – 01.09.2013
Ks. Hasior Konrad, 29.08.2010 – 26.08.2012
Ks. Hołuj Marcin, 18.06.2002 – 29.08.2010
Ks. Bobel Tomasz, 01.09.2008 – 23.06.2010
Ks. Nowak Marek, 04.06.2006 – 22.06.2009
Ks. Pierzchała Piotr, 30.06.2004 – 01.10.2008
Ks. Rzępołuch Paweł, 01.07.2005 – 31.01.2006
Ks. Rokita Piotr Paweł, 08.12.2005 – 06.01.2006
Ks. Zieliński Paweł, 28.06.2003 – 03.07.2004
Ks. Kopytko Edward, 27.06.1999 – 24.06.2004
Ks. Janiszewski Bronisław, 01.07.1999 – 04.08.2002
Ks. Bala Dariusz, 24.06.1999 – 29.06.2002
Ks. Chibowski Andrzej Franciszek, 08.06.1996 – 24.06.1999
Ks. Gawryś Mirosław, 22.06.1995 – 24.06.1999
Ks. Krupa Krzysztof, 30.06.1995 –14.09.1998
Ks. Lewiński Bogdan Stanisław, 10.11.1993 – 22.06.1996
Ks. Gołembiewski Jan Kazimierz, 15.06.1989 – 22.06.1995
Ks. Gołaś Krzysztof, 21.06.1990 – 30.06.1994
Ks. Cyliński Krzysztof Piotr, 21.06.1990 –10.11.1993
Ks. Pokrzywniki Wojciech, 10.06.1987 – 21.06.1990
† Ks. Rogala Henryk, 10.06.1987 – 21.06.1990
† Ks. Gniadek Henryk, 10.06.1987 –15.06.1989
Ks. Osimowicz Jan, 13.06.1984 –10.06.1987
Ks. Wojtaś Zbigniew, 13.06.1984 –10.06.1987
Ks. Dębowski Jerzy Zygmunt, 31.05.1982 –10.03.1987
Ks. Podstawka Zygmunt Marcin, 25.05.1981–13.06.1984
Ks. Pęzik Marian, 31.05.1982 –13.03.1984
Ks. Grzelczyk Marian, 25.05.1981– 31.05.1982
† Ks. Konopka Mirosław, 20.05.1978 – 31.05.1982
Ks. Celejewski Janusz, 20.05.1980 – 25.05.1981
Ks. Dusza Andrzej Stanisław, 08.06.1974 – 25.05.1981
Ks. Szcześniak Lucjan, 25.05.1979 –15.12.1980
Ks. Szczygielski Adam, 06.06.1977 – 25.05.1979
Ks. Och Witold Stanisław, 14.01.1975 – 28.05.1977
† Ks. Bigaj Marian, 05.06.1973 – 20.05.1975
Ks. Drzewiecki Jacek, 05.06.1973 – 08.06.1974
† Ks. Antolak Ludwik, 10.06.1972 – 05.06.1973
Ks. Petrykowski Eugeniusz, 02.06.1969 – 05.06.1973
Ks. Serkowski Zbigniew, 18.02.1969 –10.06.1972
Ks. Zieliński Jan, 01.06.1967 –12.06.1969
Ks. Orzechowski Kazimierz, 10.06.1968 –18.02.1969
Ks. Kołoniecki Leszek, 01.06.1967 –10.06.1968
Ks. Bień Józef, 15.06.1966 – 01.06.1967
Ks. Dusiło Stanisław, 11.06.1965 – 01.06.1967
Bp Zawitkowski Józef, 11.06.1965 –15.06.1966
Ks. Dębkowski Antoni, 22.06.1964 –11.06.1965
† Ks. Wudarkiewicz Zygmunt Antoni, 25.06.1961–11.06.1965
† Ks. Grędziński Mirosław, 01.06.1963 –15.06.1964
† Ks. Smogorzewski Aleksander, 07.06.1962 – 01.06.1963
Ks. Jóźwik Ludwik, 22.06.1961– 07.06.1962
Ks. Olczak Józef, 20.06.1960 – 22.06.1961
Ks. Rutkowski Lucjan, 20.06.1960 –10.06.1961
Ks. Dąbrowski Tadeusz, 05.08.1959 – 20.06.1960
Ks. Konarzewski Stanisław, 05.08.1959 – 20.06.1960
† Ks. Kwiatkowski Julian, 31.12.1956 – 05.08.1959
Ks. Wachowski Stanisław, 09.08.1958 – 05.08.1959
Ks. Chaber Stanisław, 05.08.1959 – 09.08.1958
Ks. Królik Stefan, 09.1954 –10.08.1957
Ks. Skalski Jan, 09.1953 – 09.1954
Ks. Miszta Zygmunt, 01.1950 – 09.1953
† Ks. Podsiadły Jan, 03.1949 – 01.1950
Ks. Kalinowski Leon, 21.08.1948 – 03.1949
† Ks. Kryszewski Jan, 04.09.1946 – 21.08.1948
† Ks. Konowrocki Kazimierz, 11.06.1946 – 04.09.1946
† Ks. Foks Franciszek, 11.04.1945 –11.06.1946
Ks. Szelenbaum Wacław, 1942 –1944
Ks. Piesiewicz Eugeniusz, 1940 –1942
Ks. Stanowski Zygfryd, 1939 –1940
Ks. Putkiewicz Stefan, 1935 –1939
Ks. Michałowicz Jan, 1934 –1935
Ks. Kostrzębski Andrzej, b.d. – 23.06.1981
Ks. Liedtke Bronisław SAC, 1978 – 26.09.1986, kapelan SS Misjonarek Świętej Rodziny
Ks. Ruchaj Ryszard SAC, 15.07.1972 – 05.06.1973, kapelan SS Misjonarek Świętej Rodziny
Ks. Kremzer Alfons SAC, 21.07.1970 –15.07.1972, kapelan SS Misjonarek Świętej Rodziny
Ks. Jaroch Antoni SAC, 21.07.1968 – 21.07.1970, kapelan SS Misjonarek Świętej Rodziny
Ks. Kobielus Stanisław SAC, 26.08.1966 – 21.07.1968, kapelan SS Misjonarek Świętej Rodziny
Ks. Ruchaj Ryszard SAC, 07.06.1962 – 26.08.1966, kapelan SS Misjonarek Świętej Rodziny
Ks. Stefanowski Jan SAC, 01.12.1960 – 07.06.1962, kapelan SS Misjonarek Świętej Rodziny
Liczba parafian: 12000
Parafię erygował kard. Aleksander Kakowski 26 listopada 1933 roku z części parafii Wniebowzięcia NMP w Chotomowie.

Parafię erygował kard. Aleksander Kakowski 26 listopada 1933 roku z części parafii Wniebowzięcia NMP w Chotomowie. Początek dzisiejszego Legionowa to maleńka osada z przełomu XIX i XX wieku. Powstała obok rosyjskich koszar wojskowych zlokalizowanych przy stacji kolejowej Jabłonna Nowa. Na rozwój osady znacząco wpłynęły wydarzenia lat 1917-1920: jabłonowskie koszary stały się jednym z najważniejszych podwarszawskich punktów organizacji Legionów Polskich, a później Wojska Polskiego. Rosnącą osadę nazwano Jabłonna Legionowa. Według spisu powszechnego z 1921 roku mieszkało tu w 44 domach około 650 osób (nie licząc garnizonu wojskowego, w którym stacjonowało 1500-2000 żołnierzy); dziś mieszkańców jest ponad 50 000.

Decydującym impulsem dla rozwoju Legionowa stała się parcelacja dóbr jabłonowskich hrabiego Maurycego Potockiego. Na wykupionych działkach powstały nowe domy i w 1928 roku Legionowo liczyło już ponad 6000 mieszkańców. Od 17 marca 1930 roku Jabłonna Legionowa, przemianowana na Legionowo, była samodzielną gminą miejską; prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1952 roku. Jedynym obiektem sakralnym w Legionowie była kaplica garnizonowa, przebudowana z koszarowej cerkiewki na potrzeby świątyni katolickiej, dostępna tylko dla wojskowych. Mieszkańcy Legionowa uczęszczali na Msze święte i nabożeństwa do odległych o kilka kilometrów kościołów w Chotomowie i Jabłonnie.

W 1930 roku Legionowo było punktem targowym i ośrodkiem przemysłu metalowo-zbrojeniowego. Do 1980 roku stał tu kościół drewniany w stylu zakopiańskim, zbudowany przez mieszkańców w latach 1930-1931 – z inicjatywy ks. Jana Makowskiego, proboszcza parafii Chotomów. Plac pod kościół i budynki parafialne są darem hrabiego Maurycego Potockiego.

Budowę nowego kościoła według projektu arch. Krzysztofa Chwaliboga rozpoczęto 6 czerwca 1979 roku. Kamień węgielny poświęcił i wmurował kard. Stefan Wyszyński 8 października 1979 roku. Kościół poświęcił kard. Józef Glemp w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, 22 kwietnia 1984 roku. Uroczystej konsekracji dokonał bp Kazimierz Romaniuk, pierwszy ordynariusz warszawsko-praski, 19 października 2003 roku.

Ks. Gładki Roger, do 02.06.2007
Ks. Miętek Maciej, do 14.06.2003
Ks. Machnik Piotr, do 1999
Ks. Powała Fabian, do 21.05.1994
Ks. Gradziński Marek, do 22.05.1993
Br. Dąbkowski Rafał OMI
Ks. Wiśniewski Marcin CM
S. Huczyńska Joachima MSF
Legionowo: Aleja 3 Maja (nieparzyste od Dietricha do Sowińskiego, parzyste od Jagiellońskiej), Barska, gen. Józefa Bema, Bolesława Chrobrego, Władysława Broniewskiego, gen. Józefa Chłopickiego, Fryderyka Chopina (nieparzyste od Żeromskiego), Stefana Czarnieckiego (od Rycerskiej), ppłk. Edwarda Dietricha (nieparzyste), gen. Józefa Dwernickiego, Gdańska (do Piastowskiej), Gnieźnieńska (do Poznańskiej), Artura Grottgera, Grunwaldzka, Hetmańska (od Rycerskiej do Lwowskiej), Hubala, Królowej Jadwigi (od Kazimierza Wielkiego), Jagiellońska (nieparzyste od 3 Maja, parzyste od Żeromskiego), Jana III Sobieskiego (nieparzyste od Rycerskiej), Jasnogórska, Kazimierza Wielkiego, Jana Kilińskiego, Stanisława Konarskiego, Marii Konopnickiej, ks. Augustyna Kordeckiego, Kościelna, Tadeusza Kościuszki (od Żeromskiego do Piastowskiej), Jana Kozietulskiego, Krakowska, Zygmunta Krasińskiego, Kujawska, Leopolda Lisa Kuli, Mariana Langiewicza, Lubelska, Lwowska, Marszałkowska, Jana Matejki, Mazowiecka, Adama Mickiewicza, Stanisława Moniuszki, Ostrobramska, Parkowa, Piastowska (oprócz nieparzystych od Górnośląskiej), marsz. Józefa Piłsudskiego (parzyste od Dietricha do Sowińskiego), Emilii Plater, Pomorska, Józefa Poniatowskiego, Poznańska, Prymasowska (od Rycerskiej), Władysława Reymonta (od Żeromskiego), Rycerska (parzyste), ks. Józefa Schabowskiego, Senatorska (od Rycerskiej), Henryka Siemiradzkiego (od Żeromskiego), Henryka Sienkiewicza (od Żeromskiego), ks. Piotra Skargi, ks. Jana Ignacego Skorupki, gen. Józefa Sowińskiego (nieparzyste od 3 Maja, parzyste od Piłsudskiego), Stefana Batorego (od Żeromskiego), Wandy Tomczyńskiej, Toruńska, Warmińska, Weteranów, Wileńska, Wiślana, Zygmuntowska, Stefana Żeromskiego (parzyste)

Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego (Salezjanie), Legionowo, ul. Broniewskiego 6a (zespół szkół), tel. 22 784 33 55

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, Legionowo, ul. Sowińskiego 17, tel. 22 774 21 43

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Niepokalanej Maryi Panny z Gandino, Legionowo, ul. Ks. Schabowskiego 2, tel. 22 774 01 88