DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Świętej Trójcy, Kobyłka
ul. Kościelna 2
05-230 Kobyłka
22 786 10 28
07:00
07:30
18:00
07:00
08:30
10:00 dla młodzieży
11:30 z udziałem dzieci
13:00
15:00 poza wakacjami w 2 niedzielę miesiąca dla klas II i w 3 niedzielę miesiąca dla kandydatów do bierzmowania
18:00
19:30
07:00, 08:30, 10:00, 16:30, 18:00, 19:30
Ks. Andrzejewski Jan, od 29.08.1997
Ks. Kaczmarski Rafał, od 26.08.2012
Ks. Wyszomierski Jarosław, od 26.08.2016, delegowany do tworzenia ośrodka duszpasterskiego w Kobyłce, osiedle Maciołki
Ks. Rusinowski Andrzej, od 29.08.2010
† Ks. Walczewski Władysław, 30.06.1995 – 22.08.1997 (†)
† Ks. Konowrocki Kazimierz, 22.02.1969 – 30.06.1995
Ks. Kaniowski Bogusław, 25.01.1965 – 22.02.1969
Ks. Borowiec Władysław, 22.03.1957 – 25.01.1963
† Ks. Kwasiborski Henryk, 12.09.1950 – 22.03.1957
Ks. Rosłan Władysław, 30.06.1940 –12.09.1950
Ks. Ziemnicki Bolesław, 30.06.1936 – 30.06.1940
Ks. Kozarzewski Aleksander, 30.06.1934 – 30.06.1936
Ks. Zagańczyk Antoni, 30.06.1908 – 30.06.1934
† Ks. Marmo Franciszek, 1888 – 30.06.1908
Ks. Gosk Józef, 1884 –1888
Ks. Kalicki Walenty, 1873 –1884
Ks. Ryttel Adam, do 1873
Ks. Sikorski Łukasz, 29.08.2010 – 26.08.2015
Ks. Tarasiuk Tomasz, 29.08.2009 – 27.08.2014
Ks. Stefek Jacek, 01.07.2006 – 26.08.2012
Ks. Kot Roman, 01.07.2005 – 29.08.2010
Ks. Mroziński Wiesław, 28.06.2008 – 29.08.2009
Ks. Gawle Marek Andrzej, 01.07.2006 – 28.06.2008
Ks. Chciałowski Tomasz, 20.06.2003 – 08.07.2006
Ks. Staniszewski Artur, 24.06.2004 – 01.07.2006
Ks. Ostojski Krzysztof, 03.07.2004 – 01.07.2005
Ks. Rudzki Paweł, 30.06.2001– 03.07.2004
Ks. Sieńkowski Jerzy, 20.06.2003 – 24.06.2004
Ks. Wąsowski Andrzej, 29.06.2002 – 28.06.2003
Ks. Dębski Jacek, 18.06.2001– 20.06.2003
† Ks. Dudzik Andrzej, 30.06.2000 – 29.06.2002
† Ks. Korporowicz Ireneusz, 20.06.2000 –18.06.2001
Ks. Nagraba Artur, 26.06.1998 –18.06.2001
† Ks. Jakubicki Zbigniew, 26.06.1998 – 30.06.2000
Ks. Krawczyński Cezary, 06.09.1997 – 30.06.2000
Ks. Budzyński Krzysztof, 30.06.1995 – 28.06.1997
Ks. Konkol Zdzisław, 22.06.1995 – 01.06.1997
Ks. Śmigasiewicz Jan, 22.06.1995 – 22.06.1996, delegowany do organizowania ośrodka duszpasterskiego w Helenowie
Ks. Micek Bronisław, 22.06.1994 –19.08.1995
Ks. Figauzer Piotr, 22.06.1993 – 22.06.1995
Ks. Gawryluk Wojciech, 22.06.1992 – 22.06.1995
Ks. Gajda Witold Józef, 19.08.1991– 22.06.1994
Ks. Firysiuk Tadeusz Zenon, 21.06.1990 – 30.06.1993
Ks. Gill Tomasz Władysław, 15.07.1989 – 22.06.1992
Ks. Jabłecki Tadeusz, 15.06.1988 –19.08.1991
Ks. Bieńkowski Leszek, 15.06.1988 – 21.06.1990
Ks. Piotrowski Grzegorz Andrzej, 10.06.1987 –15.06.1989
Ks. Kozub Jacek, 16.06.1986 –15.06.1988
Ks. Podsędek Mieczysław, 15.06.1985 –10.06.1987
Ks. Wieczorek Antoni, 15.06.1985 –10.06.1987
Ks. Mocarski Stanisław, 25.05.1981–16.06.1986
Ks. Czocharyn Tadeusz, 13.06.1984 – 24.06.1985
† Ks. Gniadek Henryk, 13.06.1984 –15.06.1985
Ks. Piekarczyk Andrzej, 10.06.1983 –15.06.1985
Ks. Makowski Stefan, 10.06.1983 –13.06.1984
Ks. Wosławski Bogdan, 25.05.1981–13.06.1984
† Ks. Ruszkowski Andrzej, 25.05.1981–10.06.1983
Ks. Ściuk Krzysztof, 03.06.1980 –10.06.1983
† Ks. Chudzik Feliks, 15.05.1976 –15.10.1981
† Ks. Siczek Józef, 20.05.1980 – 25.05.1981
† Ks. Kielczyk Lucjan, 20.05.1975 – 20.05.1980
Ks. Królik Mieczysław, 15.05.1976 – 20.05.1980
Ks. Zagórski Stanisław, 05.02.1980 – 20.05.1980
Ks. Jurkiewicz Stanisław, 20.05.1978 – 31.10.1978
Ks. Kiszło Józef, 08.06.1974 –15.05.1976
† Ks. Król Marian, 08.06.1974 –15.05.1976
Ks. Krysztopa Zygmunt, 05.06.1973 – 31.12.1975, z zadaniem zorganizowania ośrodka w Duczkach
Ks. Seweryniak Stanisław, 21.06.1974 – 20.05.1975
† Ks. Giertuga Bogusław, 05.06.1973 – 08.06.1974
Ks. Prus Marian, 10.06.1972 – 08.06.1974
Ks. Sut Stefan, 05.06.1973 – 08.06.1974
Ks. Dębowski Jerzy Zygmunt, 07.06.1971– 05.06.1973
Ks. Drzewiecki Jacek, 10.06.1972 – 05.06.1973
Ks. Banak Jerzy, 01.06.1971–10.06.1972
Ks. Szczęsny Wiesław, 01.06.1971–10.06.1972
Ks. Kalwarczyk Grzegorz, 01.06.1967 – 01.06.1971
† Ks. Kuśmierczyk Janusz, 31.08.1968 – 01.06.1971
Ks. Kwiecień Wiesław, 02.06.1969 – 01.06.1971
Ks. Stefaniuk Mieczysław, 08.06.1964 – 02.06.1969
Ks. Wojdat Tadeusz, 01.06.1967 –1968
† Ks. Skiełczyński Zbigniew, 11.06.1965 – 20.06.1967
Ks. Rudnicki Ryszard, 15.06.1964 –11.06.1965
Ks. Florowski Władysław, 01.06.1963 –15.06.1964
† Ks. Cygan Kazimierz, 10.06.1961– 01.06.1963
Ks. Pawłowski Marian, 05.08.1959 –10.06.1961
Ks. Rzewnicki Ryszard, 09.08.1958 – 05.08.1959
† Ks. Dajczer Tadeusz, 20.11.1956 – 02.08.1958
Ks. Jędryszek Ireneusz, 1953 – 20.11.1956
Ks. Strękowski Tadeusz, 11.1950 –1953
Ks. Zawitkowski Stanisław, 12.09.1950 –11.1950
† Ks. Kozłowski Tadeusz, 12.03.1949 –12.09.1950
† Ks. Podsiadły Jan, 10.06.1948 –12.03.1949
† Ks. Niczyperowicz Stanisław, 25.08.1947 – 21.08.1948
Ks. Nowak Feliks, 04.10.1946 – 25.08.1947
† Ks. Majewski Maksymilian, 17.08.1945 – 04.10.1946
† Ks. Burza Józef, 01.07.1943 –17.08.1945
Ks. Jacukowicz Alfons, 22.06.1942 –13.07.1943
Ks. Paszkiewicz Józef, 1939 –1943
Ks. Klimczak Stanisław, 1940 – 22.06.1942
Ks. Kotlarski Feliks, 1940 –1942
Ks. Grzybowski Kazimierz, 1937 –1939
Ks. Kapelewski Paweł, 1935 –1936
Ks. Kowalski Jerzy, 1935 –1936
Ks. Kaźmierski Tadeusz, 11.06.1934 – 23.02.1935
Ks. Piłatowicz Stanisław, 1933 –1934
Ks. Pieniążek Piotr, 22.02.1931–1933
Ks. Wiśniewski Stanisław, 1931–1933
Ks. Żołędziowski Kazimierz, 1930 –1931
Ks. Burakowski Wincenty, 1929 –1930
Ks. Lewandowski Aleksander, 1928 –1929
Ks. Łubiński Wiktor, 1925 –1928
Ks. Bielecki Zygmunt, 01.09.1924 –1925
Ks. Wocial Józef, 30.04.1923 – 01.09.1924
Ks. Gibel Piotr, 1920 –1922
Ks. Cyruliński Klemens, 1919 –1920
Ks. Stefański Stanisław, 1918 –1919
† Ks. Konowrocki Kazimierz, 30.06.1995 – 07.11.2005 (†)
Ks. Mioduchowski Grzegorz, 20.06.2003 – 24.09.2004, organizator ośrodka duszpasterskiego w Nadmie
Ks. Rusinowski Andrzej, 20.06.2000 –18.06.2001
Ks. Grębowicz Kazimierz, 1942 –1945
Liczba parafian: 13600
Nie wiadomo, kiedy powstała wieś Kobyłka. Najstarsza wzmianka archiwalna, pochodząca z 1415 roku, mówi o istnieniu parafii w tutejszej wsi rycerskiej.

Nie wiadomo, kiedy powstała wieś Kobyłka. Najstarsza wzmianka archiwalna, pochodząca z 1415 roku, mówi o istnieniu parafii w tutejszej wsi rycerskiej. Na mapach diecezji płockiej z lat 1250-1350 zaznaczony jest tu ośrodek duszpasterski. Stawiałoby to Kobyłkę w szeregu najstarszych osad na Mazowszu i dowodziło istnienia kościoła w Kobyłce już w XIII wieku. W tym samym miejscu, gdzie dziś znajduje się piękna barokowa bazylika, stał niewielki drewniany kościół po wezwaniem św. Anny.

W XVIII wieku Kobyłka była własnością rodu Załuskich. Nowy właściciel, bp Marcin Załuski, miał ambitne plany: już w 1731 roku wyjednał u króla Augusta II przywilej na przekształcenie wsi Kobyłka w miasteczko Załuszczyn (zamierzenia jednak nie zrealizował).

W roku 1736 bp Marcin Załuski zamieszkał w Kobyłce i w latach 1740-1745 wzniósł tu wspaniały kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy, uznawany za wybitne dzieło polskiej architektury sakralnej XVIII wieku. Nowatorskie rozwiązania, które zastosował architekt Guido Antonio Longhi, w połączeniu z mecenatem i osobistym zaangażowaniem bp. Załuskiego dały efekt w postaci wyjątkowej świątyni, uważanej za perłę baroku na Mazowszu. Mimo że nie zachowało się całe założenie kalwaryjne, a kościół w ciągu wieków był przebudowywany, niszczony i zmieniał opiekunów (jezuici, bernardyni i księża diecezjalni), to do dziś zachował pierwotny wygląd zewnętrzny.

Wyjątkowość miejsca i świątyni spowodowały, że bp Kazimierz Romaniuk w 1998 roku poprosił Ojca Świętego Jana Pawła II o nadanie kościołowi tytułu bazyliki mniejszej. Po koniecznych akomodacjach abp Henryk Hoser SAC ponownie przedłożył prośbę Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. 9 października 2011 roku świątynia otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. Uroczyste nadanie tytułu i poświęcenie nowego ołtarza z marmuru odbyło się 18 czerwca 2012 roku, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, w obecności wielu biskupów, kapłanów i wiernych.

W 2015 roku poświęcono nowo wybudowaną kaplicę i plebanię na osiedlu Maciołki w Kobyłce. Rozpoczęto również budowę kościoła.

Na przestrzeni dziejów z parafii Świętej Trójcy wyłoniło się 20 okolicznych parafii. W ostatnim dziesięcioleciu były to: parafia św. Matki Teresy z Kalkuty w Kobyłce (2004), św. Jana Chrzciciela w Nadmie (2004), Matki Bożej Zwycięskiej „Cudu nad Wisłą” w Ossowie (2007).

Ks. Korczak Jakub, do 02.06.2007
Ks. Jasiński Wojciech MIC, do 1996
O. Mróz Marek OCist., do 1988
Ks. Parys Andrzej, do 29.05.1983
S. Siuchta Iwona USJK
S. Wytrykus Anna SM
Kobyłka: Akacjowa, Albańska, Aleja Jana Pawła II, gen. Władysława Andersa, Barbary, Belgijska, gen. Józefa Bema, Białobrzeska, Bolesława Chrobrego, Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Borówkowa, Jana Brzechwy, Brzozowa, ks. gen. Stanisława Brzóski, Bukowa, Cedrowa, Ceramiczna, Tytusa Chałubińskiego, Fryderyka Chopina, Cisowa, Czarna, Czarna Kawka, Czarnoleska, Czereśniowa, Marii Dąbrowskiej, Dereniowa, Dębowa, Jana Długosza, Dojazdowa, Duńska, gen. Józefa Dwernickiego, Dworkowa, Dworska, Ejtnera, Francuska, Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, Bartosza Głowackiego, Gospodarcza, Gościnna, Graniczna, Grecka, Jana Heweliusza, Jabłonkowska, Jagodowa, Jałowcowa, Jarzębinowa, Jakuba Jasińskiego, Jaśminowa, Jazłowiecka, Jesionowa, Jezuicka, Jeżynowa, Kalinowa, Kasztanowa, Kazimierza Odnowiciela, Kazimierza Wielkiego, Ketlinga, Kępna, Jana Kilińskiego, Kmicica, Kobyłkowska, Jana Kochanowskiego, ks. Hugona Kołłątaja, Kombatantów, Stanisława Konarskiego, ks. Kazimierza Konowrockiego, Kontuszowa, Mikołaja Kopernika, ks. Augustyna Kordeckiego, Juliusza Kossaka, Kościelna, gen. Tadeusza Kościuszki, Kraszewska, Krechowiecka, Krótka, Krzywa, Kwiatowa, Legionów Polskich, Leszka, Bolesława Leśmiana, 11 Listopada, Longinusa, Waleriana Łukasińskiego, Józefa Madalińskiego, Malinowa, Mała, Marecka, ks. Franciszka Marmo, Królowej Marysieńki, Jana Matejki, Adama Mickiewicza, Mieszka I, Mironowska, Modrzewiowa, Stanisława Moniuszki, Nadmeńska, Napoleona, Natolińska, Niecała, Juliana Ursyna Niemcewicza, Niska, Norweska, Cypriana Kamila Norwida, Nowa, Kleofasa Ogińskiego, Okopowa, Oleńki, Karola Olszewskiego, Antoniego Orszagha, Ignacego Jana Paderewskiego, Pałacowa, Pana Tadeusza, Paproci, Parkowa, Paschalisa, Piaskowa, Piastowska, ks. Kazimierza Pieniążka, Pionierska, Plac 15 Sierpnia, Emilii Plater, Podleśna, Wincentego Pola, Polna, Porzeczkowa, Powstańców, Poziomkowa, Promienna, Bolesława Prusa, Przyjacielska, Radzymińska, Rasztowska, Mikołaja Reja, Tadeusza Rejtana, ks. Władysława Rosłana, Rumuńska, Rycerska, Rydza-Śmigłego, Serwitucka, Marii Skłodowskiej-Curie, Skrzetuskiego, Słoneczna, Juliusza Słowackiego, Spacerowa, Spokojna, Władysława Syrokomli, Szeroka, Szwedzka, Karola Szymanowskiego, Świerkowa, Telimeny, gen. Romualda Traugutta, Truskawkowa, Jerzego Turka, Urszulki, Ustronie, Ludwika Waryńskiego, Aleksandra Wasia, ks. Marcelego Weissa, Wesoła, Węgierska, Henryka Wieniawskiego, Wierzbowa, Wiesławska, Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka, Wołodyjowskiego, Wołomińska, Walerego Wróblewskiego, Wrzosowa, Wygonowa, Piotra Wysockiego, Zaciszna, ks. Antoniego Zagańczyka, Zagłoby, Zagórna, ks. Marcina Załuskiego, Zamkowa, Zaułek, Zegrzyńska, Zgoda, Zieleniecka, Ziemiańska, Złotopolska, Źródnik, Adama Żółtowskiego, gen. Franciszka Żymirskiego

Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, Kobyłka, ul. Żymirskiego 5, tel. 22 786 14 35

Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, Kobyłka, ul. Skłodowskiej-Curie 4, tel. 22 786 97 05