Poświęcenie Figury św. Michała Archanioła dla Bazyliki Katedralnej (pełne nagranie homilii, galeria foto )
2 października 2017 roku

Na przestrzeni ostatnich lat, również w naszej Diecezji, coraz liczniejsze Parafie podejmują modlitwę przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła. W świątyniach pojawiają się Figury, powstają bractwa, popularny staje się szkaplerz michalicki.

Także Parafia katedralna podjęła i zrealizowała inicjatywę sprowadzenia Figury św. Michała Archanioła z centrum jego kultu - Monte Sant`Angelo we włoskim Gargano. (Historię kultu przypominaliśmy przy okazji nawiedzenia przez peregrynującą Figurę Archanioła w Parafii Najczystszego Serca Maryi: http://diecezja.waw.pl/5479).

W poniedziałek, 2 października, podczas Eucharystii o godzinie 18.00 Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC poświęcił Figurę, co rozpoczęło tegoroczne obchody uroczystości św. Michała Archanioła, odpust katedralny.

W homilii Biskup Warszawsko-Praski podkreślił, że "Istnienie aniołów jest faktem, nie tylko potwierdzonym przez Pismo Święte, ale również przez przeżycia ludzi, którzy spotkali się z ich działaniem"

Akt poświęcenia Figury jest niejako analogiczny do instalacji cząstki relikwii św. Floriana Męczennika – w ten sposób Katedra nie tylko nominalnie, ale także w przestrzeni zewnętrznych znaków stała się świątynią poświęconą św. Michałowi Archaniołowi i św. Florianowi.

Dod. Joanna Solak 28.09.2017 o 10.26, akt. 4.10.2017 o 0.46