Pielgrzymi dotarli z Żytniej do Domu św. Faustyny w Ostrówku
Warszawa-Ostrówek, 29 -30 lipca, 2017 roku

To już czwarty rok 9-letniej nowenny w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.

Ponad 300 osób wyruszyło 29 lipca, w sobotę, by modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Od lat opiekę duchową nad pątnikami sprawuje ks. Marcin Łukasiewicz obecny proboszcz z parafii NMP Matki Kościoła z Ostrówka, a wspomaga go ks. Rafał Miękus.
W pielgrzymce uczestniczyło 29 sióstr z sześciu zgromadzeń zakonnych oraz klerycy seminariów. Na szlaku pielgrzymim dołączali kolejni pątnicy, tak że do Ostrówka dotarło ok. 500 osób.

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza Święta sprawowana w Sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej w Warszawie, znajdującym się przy klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie 1 sierpnia 1925 roku rozpoczęła swoje życie zakonne s. Faustyna. To stąd Helena Kowalska (przyszła św. Faustyna) wyruszyła do Ostrówka w 1924 r. by przez rok czasu zbierać pieniądze na wiano - pracowała jako pomoc domowa i opiekunka do dzieci w rodzinie państwa Lipszyców, by móc wstąpić do zakonu a jednocześnie spełnić pragnienie Jezusa.

Podczas drogi pielgrzymi nawiedzili między innymi Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, katedrę św. Michała Archanioła i św. Floriana, bazylikę Świętej Trójcy w Kobyłce, kościół parafialny w Klembowie, gdzie Helena Kowalska złożyła swój prywatny ślub czystości. W każdej miejscowości pielgrzymi byli przyjmowani bardzo życzliwie, zawsze czekał na nich poczęstunek przygotowany przez parafian.

Przeżywamy obecnie w Kościele rok św. Brata Alberta, dlatego też tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się pod hasłem „Być dobrym jak chleb”. Zawołanie to było mottem życiowym świętego. W rozważaniu tej prawdy pomogły pielgrzymom tematyczne konferencje przygotowane przez kapłanów, jak również przybliżenie postaci Brata Alberta przez siostrę Albertynkę. Nie zabrakło też świadectw charyzmatu różnych zgromadzeń zakonnych oraz świadectw z pielgrzymki.

Pielgrzymowanie trwało dwa dni i zakończyło się w niedzielę, 31 lipca, uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera SAC, sprawowaną na ołtarzu polowym w Domu św. Faustyny w Ostrówku.

Wszystkim uczestnikom pielgrzymki, kapłanom, którzy przyjmowali nas w swoich parafiach, wszystkim życzliwym osobom, ofiarodawcom oraz Przyjaciołom Jezusa Miłosiernego składamy serdeczne, gorące Bóg zapłać za zaangażowanie w przygotowania i pomoc w zorganizowaniu pielgrzymki.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i zapraszamy:
- najpierw do galerii - by dzięki ważeniom z pątniczego szlaku uchwyconym w obiektywie aparatu fotograficznego doświadczyć tej radości, która tworzyła naszą pielgrzymkową rodzinę;
- a już w przyszłym roku - do wspólnego wędrowania.....

Siostry Jezusa Miłosiernego

Dod. S. Pawła Wituła ZSJM 31.07.2017 o 14.39, akt. 1.08.2017 o 13.54