Wręczenie dekretów Księżom Neoprezbiterom

W siedzibie Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej, podczas modlitwy Anioł Pański – wyjątkowo o godzinie 12.30 – Księża Neoprezbiterzy wyświęceni w sobotę 3 czerwca 2017 roku odebrali dekrety kierujące ich na pierwsze placówki duszpasterskie.

Na mocy decyzji podjętych przez Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera SAC

• ks. Marcin Kowalski został mianowany wikariuszem Parafii MB Królowej Polski w Jabłonnie
  • ks. Mateusz Kulikowski został mianowany wikariuszem Parafii św. Łucji w Warszawie-Rembertowie
  • ks. Mateusz Sawiński został mianowany wikariuszem Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława BM w Stanisławowie
  • ks. Michał Skierkowski został mianowany wikariuszem Parafii św. Mikołaja w Dobrem
  • ks. Cezary Szadujkis został mianowany wikariuszem Parafii św. Anny w Długiej Kościelnej
  • ks. Samuel Szociński został mianowany wikariuszem Parafii św. Jana Kantego w Legionowie
  • ks. Łukasz Trzaska został mianowany wikariuszem Parafii Miłosierdzia Bożego w Otwocku-Ługach

Tę posługę Kapłani podejmą z dniem 26 sierpnia. W miesiącach wakacyjnych będą pracować w parafiach, które zgłosiły zapotrzebowanie na pomoc duszpasterską w okresie letnim.

Zwracając się do Księży Neoprezbiterów Ksiądz Arcybiskup zaznaczył, że to wydarzenie – wręczenie dekretów – jest aktem progowym, rozpoczynającym ich pracę ewangelizacyjną i duszpasterską. Prosił, by nominacje przyjęli w duchu zaufania wobec Pana Boga.

Nawiązał do znajdującego się w oknie witraża, przedstawiającego pogromienie szatana przez św. Michała Archanioła. Mówił, że tak jak są faktem ataki złego ducha, który jest ojcem kłamstwa i zabójcą, tak też jest faktem, że mamy licznych obrońców przed jego zakusami. Zwracał uwagę Księży na Matkę Bożą – życzył, by u ufnością kryli się pod Jej opiekuńczym płaszczem. Ona, która jest Matką Najwyższego Kapłana, jest też ich Matką. Nawiązał do słów homilii z dnia święceń: żyć tak, by każdego wieczora móc spojrzeć Jej w oczy. Ona natchnie serca tym, czym sama jest natchniona.

Ksiądz Arcybiskup życzył też dobrej współpracy z Kurią, która jest nie tylko urzędem, ale ma także być domem.

Zaznaczył, że dekrety zostały bardzo starannie dopracowane – tak, aby umożliwić Księżom rozpoczynającym drogę duszpasterską poznanie konfiguracji różnych parafii.

Życzył, by głosili Dobrą Nowinę z radością – bo inaczej się nie da. Bez radości przestanie być „dobrą” i przestanie być „nowiną”.

Na koniec udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa.

Otoczmy Księży Neoprezbiterów naszą serdeczną modlitwą.

Dod. Joanna Solak 13.06.2017 o 13.20, akt. 20.06.2017 o 16.59