Konsekracja świątyni parafialnej Świętej Rodziny na Zaciszu (pełne nagranie homilii; relacja video)
18 czerwca 2017 roku, ul. Rozwadowska 9/11

Świątynia jest miejscem stałego przebywania Boga - podkreślił Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC, 18 czerwca 2017 roku, podczas uroczystej konsekracji kościoła pw. Świętej Rodziny na Zaciszu w Warszawie (ul. Rozwadowska 9/11).

Po uroczystości ks. Proboszcz Andrzej Mazański zaprosił Parafian i Gości do przedłużenia wspólnego świętowania.
W namiocie i na terenie przykościelnym był przygotowany poczęstunek.
Można było obejrzeć wystawę plenerową o historii kościoła i parafii oraz wysłuchać koncertu (pieśni patriotyczne i klasyka lekkiej muzyki operetkowej).

Parafia Świętej Rodziny powstała na Zaciszu 12 grudnia 1948 roku. Pierwszym proboszczem został ks. Stefan Sydry. Teren pod kościół ofiarował przed II wojną światową Zygmunt Jórski, właściciel folwarku Zacisze.

W 1937 r. w miejscu obecnego kościoła stanął krzyż. Pierwszą Mszę Świętą z poświęceniem placu kościelnego odprawił ks. Jan Sitnik, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Ząbkach, do której należało wówczas Zacisze. Mieszkańcy z radością rozpoczęli zbiórkę materiałów na budowę kościoła, jednakże wybuch wojny przerwał te działania.

Tuż po wojnie wznowiono starania na rzecz budowy świątyni. Powstał Komitet Budowy Kościoła, sprowadzono obszerny wojskowy barak, który przerobiono na kaplicę. Poświęcenia upragnionego przez Zaciszan kościoła dokonał dnia 12 grudnia 1948 roku biskup Zygmunt Choromański.

W 1950 roku zbudowano plebanię a dwa lata później niewielką organistówkę. Z inicjatywy parafian wzniesiono w 1961 roku dom parafialny. W latach 1997–2002 stare budynki plebanii oraz domu parafialnego zostały gruntownie przebudowane.

Z powodu trudności z uzyskaniem zezwolenia na budowę nowego kościoła dwukrotnie dokonywano kapitalnego remontu tymczasowej kaplicy. Na początku lat 60. drewniane ściany kościoła zastąpiono cegłą, a w 1972 roku podwyższono wysokość stropów. Powstały po przebudowach murowany, jednonawowy kościół przez dziesięciolecia służył wiernym Zacisza. Proboszcz ks. Andrzej Mazański, który został pasterzem parafii we wrześniu 1995 roku podjął dzieło budowy nowego kościoła. Ostatnią Mszę Świętą w wysłużonych murach starego kościoła odprawił 26 lipca 2010 roku.

Wznoszenie okazałego gmachu nowej świątyni w miejscu starego kościoła rozpoczęto już4 sierpnia 2010 roku. Głównym wykonawcą została firma parafianina, pana Zbigniewa Dłużewskiego. Budynek kościoła zbudowano w szybkim tempie i oddano do użytkowania już 12 grudnia 2012 roku, w rocznicę powstania parafii.

Konsekracja nowej świątyni parafii Świętej Rodziny na Zaciszu 18 czerwca 2017 roku wieńczy wieloletnie starania jej Proboszcza, ks. Andrzeja Mazańskiego oraz mieszkańców Zacisza o godne miejsce Bożego kultu.
Nowa świątynia pozostanie w kronikach i pamięci przyszłych pokoleń świadectwem dorobku i żywej wiary Zaciszan, a także wspólnym darem na jubileusz 70. rocznicy erygowania parafii.

Dod. Joanna Solak 12.06.2017 o 12.42, akt. 20.06.2017 o 16.57