DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Śp. ks. prał. Stefan Wysocki
Zmarł 7 maja 2017 roku; pogrzeb 15 maja 2017 roku - par. Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska zawiadamia:

W IV Niedzielę Wielkanocną (Dobrego Pasterza)
7 maja 2017 roku, ok. godz. 9.30
w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym (ul. Bursztynowa 2)
zmarł w wieku 89. lat,
w 63. roku kapłaństwa

ś. † p.
Ks. prał. Stefan Wysocki

B. proboszcz Parafii Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej

Ksiądz prałat Stefan Wysocki urodził się 05 marca 1928 roku w Łowiczu.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Wacława Majewskiego 08 sierpnia 1954 roku.

W posłudze kapłańskiej pracował jako wikariusz w parafiach: Narodzenia NMP w Sochaczewie-Trojanowie (1954-1955), św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku (1955-1956), w warszawskich Parafiach: św. Wawrzyńca na Woli (1956-1958), św. Katarzyny na Służewie (1958-1959), św. Tadeusza Apostoła na Sadybie (1959-1962), św. Augustyna na Muranowie (1962-1963), św. Jakuba Apostoła na Ochocie (1963-1967), Najczystszego Serca Maryi na Gochowie (1967) i Nawrócenia św. Pawła Apostoła na Grochowie (1967-972).

10 stycznia 1972 roku został mianowany proboszczem Parafii Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej. Funkcję tę pełnił prze 31 lat (!) - do 10 czerwca 2003 roku. Po przejściu na emeryturę pozostał w Parafii jako rezydent.

Od 27 listopada 1987 do 25 marca 2003 był Dziekanem Dekanatu Rembertowskiego.

24 grudnia 1992 roku Bp Kazimierz Romaniuk mianował go prałatem Kapituły Kolegiackiej w Radzyminie.

Od 1937 roku związany z Harcerstwem. W czasie II wojny światowej Stefan Wysocki był żołnierzem Szarych Szeregów, uczestnikiem „Akcji pod Arsenałem”. Działał w łowickiej konspiracji. Osobistych związków z harcerstwem nigdy nie utracił (choć jako seminarzystę usunięto go z organizacji - jako osobę o odmiennych od ówczesnych poglądach ideowych); był kapelanem Szarych Szeregów (1980), harcmistrzem (1999); został Przewodniczącym Rady Naczelnej Stowarzyszenia Szarych Szeregów (2002) a także członkiem Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (2004).

W duszpasterstwie pracował przede wszystkim z młodzieżą szkolną i akademicką. Jako jeden z pierwszych rozpoczął wyjazdy w góry, spływy kajakowe - inicjatywy duszpasterskie o charakterze turystycznym.

W Wesołej rozbudował kościół, ozdobiony za jego staraniem polichromiami Jerzego Nowosielskiego, wybudował dom rekolekcyjny, który mógł przyjąć nawet 150 osób, powołał Fundację „Gniazdo Rodzinne”, której dziełem jest Dom Opieki Społecznej.

Za różnorodną działalność został odznaczony: Krzyżem Armii Krajowej (1984), Krzyżem Partyzanckim (1995), Złotym Krzyżem Zasługi (1999), Medalem Pro Memoria (2005) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008); uhonorowano go tytułami: Weterana Walk (1999), Zasłużonego dla Miasta Wesoła oraz Honorowego Obywatela Łowicza (2006); był również laureatem Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (2007).

Uroczystości pogrzebowe odbędą się
w Parafii Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej.

Będą miały następujący przebieg

- w niedzielę, 14 maja 2017 roku:
godz. 19.00 - przywiezienie trumny i wprowadzenie do kościoła; możliwość modlitwy
godz. 20.00 - Msza Święta z księżmi z Dekanatu Rembertowskiego;
po Mszy Świętej - pożegnania (zakończenie ok. 22.00)

- w poniedziałek, 15 maja 2017 roku:
godz. 9.30 - przywiezienie trumny, wprowadzenie do kościoła; możliwość modlitwy
godz. 10.30 - Msza Święta pogrzebowa;
po Eucharystii - odprowadzenie Zmarłego do grobu na miejscowym cmentarzu.

Dobry Jezu, okaż Ks. Stefanowi swoje miłosierdzie!

Dod. Joanna Solak 7.05.2017 o 14.26, akt. 11.05.2017 o 11.07