Ks. Abp Henryk Hosera SAC na Mszy Świętej w Środę Popielcową (pełne nagranie homilii)

W Środę Popielcową Ks. Abp Henryk Hoser SAC przewodniczył wieczornej Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. Była to pierwsza celebrowana publiczna Eucharystia od czasu powrotu do zdrowia, po przebytej niedawno malarii.

W homilii Biskup Warszawsko-Praski przestrzegł przed pokusą pogaństwa, tłumacząc, że czas Wielkiego Postu jest szansą na przemianę serca i stylu życia.

Podobnie jak naród wybrany wędrował czterdzieści lat przez pustynię, by pozbyć się pokus pogaństwa i wejść do Ziemi Obiecanej, tak też my potrzebujemy tych czterdziestu dni Wielkiego Postu, by poznać swoje wnętrze i pozbyć się z niego naszych bożków, czyli tego, co zajęło miejsce Boga, tego, co nam Go przysłania. W miarę bowiem jak się oddalmy od Jezusa, oddajemy się różnym idolatriom

Nawiązując do obrzędu posypania głów popiołem, Ks. Abp Henryk Hoser SAC powiedział, że bez Boga człowiek jest jedynie prochem. -Z Nim jesteśmy jak On, a więc mamy życie wieczne, mamy pełnię człowieczeństwa. Z Bogiem jesteśmy szlachetni i użyteczni dla innych, kochamy ich, jesteśmy również im wierni.

Dodał, że osobista wieź z Chrystusem pozwala człowiekowi odnajdywać sens życia bez względu na sytuację. - Niech zatem praktyki pokutne takie jak modlitwa, post i jałmużna pomogą nam spotkać się z Bogiem.

Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup zachęcił do skorzystania z inicjatywy kościołów stacyjnych, która w stolicy odbywa się już po raz trzeci. Wśród 40 kościołów, 15 znajduje się w Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Dod. Marcin Tafejko 2.03.2017 o 17.07, akt. 2.03.2017 o 17.09