Budowa Sakntuarium św. Jana Pawła w Radzyminie (spot SalveTV)
17 lutego 2017 r.

Zapraszamy do obejrzenia spotu Salve TV zachęcającego do przekazywania 1% na budowę Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie. Będzie ono miejscem pamięci o największym z rodu Polaków - Janie Pawle II i zarazem o jednej z najważniejszych bitew w historii świata - Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Wszystko zaczęło się od wizyty papieża Jana Pawła II w Radzyminie 13 czerwca 1999 r. Ojciec Święty przybył do tej podwarszawskiej miejscowości, by podziękować Bogu za słynne zwycięstwo w 1920 r., dzięki któremu on, urodzony w maju 1920 r. syn oficera Wojska Polskiego, mógł wychowywać się w wolnym kraju. Papież odwiedził cmentarz poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i radzymińską kolegiatę, spotkał się też z żyjącymi jeszcze uczestnikami wojny polsko-bolszewickiej. Ta wizyta sprawiła, że Polska przypomniała sobie o Radzyminie – mieście, które ze względu na swoją rolę w Cudzie nad Wisłą, w PRL-u miało być zapomniane. Po papieskiej wizycie nastąpił niezwykły rozwój miejscowości. W 1999 r. miała ona 7 tys. mieszkańców, dziś ma 12 tys. Pojawiły się nowe domy, osiedla, zakłady pracy, firmy. Radzymin stał się satelicką miejscowością Warszawy. Wzrost liczby mieszkańców sprawił, że dotychczasowy radzymiński kościół parafialny (XVIII-wieczny, fundacji Czartoryskich) okazał się w pewnym momencie zbyt mały, by pomieścić wszystkich wiernych. To z kolei splotło się z ciekawą inicjatywą, której autorem był ówczesny Biskup Warszawsko-Praski, Ks. Sławoj Leszek Głódź.

Dod. Marcin Tafejko 17.02.2017 o 14.10, akt. 17.02.2017 o 14.11