II Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia
1 września 2016 roku

Z okazji Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia Ojciec Święty Franciszek w czwartek wieczorem odprawi nabożeństwo w bazylice św. Piotra. O ochronę stworzenia modlić się będą tego samego dnia wierni Kościoła katolickiego i prawosławnego. 1 września rozpocznie się także międzynarodowa ekumeniczna modlitwa w intencji stworzenia (www. seasonofcreation.org). W tym roku po raz pierwszy zostanie ogłoszone papieskie orędzie na ten dzień.

– Bardzo serdecznie zachęcam do modlitwy 1 września o ochronę stworzenia, abyśmy wszyscy – także w ten sposób – troszczyli się o nasz wspólny dom, niezależnie od religii, czy światopoglądu – apeluje rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Ludzkość jest jeszcze zdolna do współpracy w budowaniu naszego wspólnego domu” – pisał Ojciec Święty w encyklice „Laudato Si”. Wzywał w niej, by „ponowić dialog dotyczący sposobu, w jaki budujemy przyszłość naszej planety”. W liście ustanawiającym Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia, podkreślał zaś: „Jako chrześcijanie chcemy wnieść wkład w rozwiązanie problemu kryzysu ekologicznego”.

„Bracia i Siostry, żyjąc dzisiaj, pomyślmy o jutrze” – apelowali o to już w styczniu 2013 roku Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. W siedzibie Sekretariatu Episkopatu podpisali oni wtedy „Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia”.

W Kościele katolickim w Polsce promowaniem ekologii zajmuje się Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu. Na jego stronie internetowej www.swietostworzenia.pl są dostępne między innymi teksty nabożeństw do wykorzystania podczas modlitw w parafiach. Ruch planuje celebracje Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia w drugiej połowie września i przy okazji wspomnienia św. Franciszka, patrona ekologów.

BP KEP

Dod. Joanna Solak 31.08.2016 o 17.39, akt. 31.08.2016 o 17.41