Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (relacje video; pełne nagrania homilii).
Ossów, Radzymin, 14-15 sierpnia 2016 roku

ŚWIĘTO WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to dogmat Kościoła katolickiego, ogłoszony w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Zgodnie z nauczaniem Kościoła, po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięciu Maryi Panny, które było celebrowane od VII wieku.

Obchodzone 15 sierpnia święto nazywane jest także w Polsce Świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak najbardziej spektakularne obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Niezwykle ważne uroczystości odbywają się również na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek.

15 sierpnia poza Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada 96. Rocznica Cudu nad Wisłą. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Diecezji Warszawsko-Praskiej w Ossowie i Radzyminie.

14 SIERPNIA - OSSÓW

W Ossowie na Mazowszu odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W kaplicy została odprawiona msza w intencji poległych bohaterów wojny z bolszewikami, odczytano też Apel Poległych. Potem odbyła się rekonstrukcja walk. Ossów - uroczystości z okazji 96. rocznicy Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego.

W bitwie pod Ossowem 14 sierpnia 1920 roku i dzień później pod Radzyminem wojsko polskie zyskało przewagę nad przeważającymi siłami bolszewików zmierzającymi na Warszawę, co pozwoliło na blisko 20 lat zagwarantować Polsce niepodległość.

O 10:00 mieszkańcy Ossowa, samorządowcy, wojskowi i zaproszeni goście modlili się pod krzyżem upamiętniającym księdza majora Ignacego Skorupkę - poległego w bitwie kapelana. Oddali też hołd innym poległym żołnierzom. Przed mszą świętą, która była centralnym punktem uroczystości rocznicowych w Ossowie, odsłonięto popiersia trzech wojskowych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: generałów Tadeusza Buka i Kazimierza Gilarskiego oraz admirała Andrzeja Karwety.

Uroczystej Mszy Świętej polowej w Ossowie o godz. 11. 15 przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC. W homilii zwrócił uwagę na obecność Boga w dziejach ludzkości.

"Od zarania historia Zbawienia nakłada się na historię powszechną ludów i narodów. Przykład Polski pokazuje, że nie jest ona hipotezą ale tezą"

— podkreślił zwracając uwagę, że nie byłoby powstań XIX wieku, gdyby nie zatrzymanie mongolskich hord w XIII wieku, gdyby nie zwycięstwo Polaków pod Grunwaldem, obrony Częstochowy, czy w końcu Wiktoria Wiedeńska.

"Największym jednak dowodem Bożej opieki było zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku zwane ‘Cudem nad Wisłą’, kiedy siły ludzkie były zbyt słabe, by sprostać wrogowi"

Po Mszy Polowej odczytano apel poległych. Uczczono w nim także prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wojskowych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy, który napisał, że Bitwa Warszawska otworzyła drogę do zwycięstwa Rzeczpospolitej nad bolszewicką Rosją.

Po południu odbyła się rekonstrukcja bitwy z 1920 roku. W widowisku wzięło udział około 200 rekonstruktorów, w większości przebranych w mundury Wojska Polskiego z 1920 roku, 40 kawalerzystów oraz ludność cywilna.

15 SIERPNIA - RADZYMIN

15 sierpnia 1920 roku pod Radzyminem polskie wojska zatrzymały napierającą na Warszawę armię bolszewicką. Na Cmentarzu Poległych w 1920 roku, kilka tysięcy osób modliło się za walczących 96 lat temu o wolność Polski.

Ksiądz Biskup Marek Solarczyk podkreślał, że dzisiejsze nabożeństwo ma wyjątkową symbolikę.

"Dzisiejsze święto Wojska Polskiego przeżywane tutaj na tym cmentarzu radzymińskim, ale przede wszystkim cmentarzu wojennym bohaterskich obrońców ojczyzny z 1920. roku. My dzisiaj stajemy, żeby nieść szacunek i hołd tym, którzy walczyli o niepodległość naszej umiłowanej ojczyzny"

Biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej apelował też o pamięć o zwycięstwie pod Warszawą, które zapewniło niepodległość Drugiej Rzeczypospolitej.

Po nabożeństwie odbyły się uroczystości państwowe - odczytano list Prezydenta Andrzeja Dudy, przemawiali m. in. Minister Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz oraz marszałek województwa mazowieckiego - Adam Struzik. Następnie odczytano Apel Pamięci.

BITWA WARSZAWSKA

Bitwa Warszawska trwała od 13 do 25 sierpnia. Zwycięstwo na blisko 20 lat zapewniło niepodległość Drugiej Rzeczpospolitej i równocześnie uchroniło Europę przed najazdem bolszewików.

Bitwa Warszawska jest zaliczana do 18 wielkich starć, które zdecydowały o losach świata. Bywa też nazywana "Cudem nad Wisłą" - ze względu na spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi siłami sowietów.

Dod. Marcin Tafejko 13.08.2016 o 10.00, akt. 17.08.2016 o 12.34