IX. Międzynarodowy Festiwal: Perła Baroku - Koncerty Mistrzów - relacja video
5-12 czerwca 2016 roku, Bazylika w Kobyłce

Bazylika Świętej Trójcy w Kobyłce po raz dziewiąty gościła Międzynarodowy Festiwal: Perła Baroku - Koncerty Mistrzów. Na czwartkowym koncercie obecny był Ks. Abp Henryk Hoser SAC, który podziękował artystom oraz organizatorom za piękno jakie ukazuje ten festiwal, podkreślił ponadto że:

Jeżeli kochamy piękno to mamy w sobie miłość

IX Międzynarodowy Festiwal
Perła Baroku - KONCERTY MISTRZÓW
POLACY NA SCENACH ŚWIATA
5-12 CZERWCA 2016

Festiwal prezentuje różnorodne gatunki muzyczne od renesansu po jazz, od baroku po tango, gdyż to nie gatunek lecz mistrzowska interpretacja jest kluczem doboru artystów. Atmosfera jest gorąca i znana już w Europie.

Festiwal organizowany jest w ścisłej współpracy z parafią Świętej Trójcy. Życzymy wspaniałych wrażeń! Zapraszamy!

Program artystyczny:

Maria Pomianowska jest artystką, która fascynuje. Jej nadzwyczajna praca rekonstrukcyjna nad dawnymi instrumentami, ponad 20 autorskich płyt, wiele fonograficznych nagród, czy koncerty z Yo Yo Ma - to zestaw nie do podrobienia. Pomianowska z zespołem zainauguruje edycję 2016 koncertem "Barok w muzyce świata". Te 300 lat temu, kiedy w Europie wybucha muzyczny rozwój, pięknieje instrumentarium, mistrzowskie kompozycje powstają jedna po drugiej -daleko od nas kwitnie inna muzyka... W ogromie osiągnięć epoki baroku w Europie – nie trudno zapomnieć o reszcie świata. A przecież istniał. Jak brzmiała muzyka w odległych kulturach?

„Barok w muzyce świata” to spotkanie z muzyką z terenów Indii, Japonii, Pakistanu i staropolskimi pieśniami, przy akompaniamencie ludowych instrumentów z epoki, orientalnych, niezwykłych, niespotykanych, często nowo odkrytych. Przed nami fantastyczne brzmienia.

"Make music not war" - to idea która łączy projekty Pomianowskiej. Tworzenie przez kulturę pomostów ponad podziałami to także misja festiwalu Perła Baroku. Projekt Pomianowskiej idealnie wtapia się więc w założenia festiwalu.

Koncert Inauguracyjny pod patronatem Starosty Wołomińskiego - 5. czerwca, niedziela, g. 20.15

Powracając do wielkiej światowej klasyki- posłuchamy Marcina Dylli, okrzykniętego przez Washington Post "jednym z najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety", absolutnie "amazing". Dylla zwyciężył chyba we wszystkich najważniejszych konkursach gitarowych świata, a było ich kilkadziesiąt. Zrealizował w USA nagrania w cyklu "Learning with Legends", obok takich gwiazd jak Pepe Romero. Rozpoczął naukę w wieku 8 lat w Rudzie Śląskiej, a dziś koncertuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata (m.in. w Carnegie Hall). Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów uwielbia wirtuozów gitary. Począwszy od najlepszego lutnisty świata- prof. Hopkinsona Smitha, poprzez Josho Stephana – króla gypsy swinging guitar, hiszpańskiego następcę Paco de Lucia - Carlosa Pinanę, aż do Marcina Dylli, którego usłyszymy w edycji 2016. Zaczaruje nas i olśni – jak wielu już ludzi na świecie. Koncert - 7. czerwca, wtorek, g.19.00.

Posłuchamy także zwycięzcy wielkiego hiszpańskiego konkursu akordeonowego "Arrasate Hiria" - Macieja Frąckiewicza, który w duecie z Wojtkiem Psiukiem na saksofonie sopranowym przypomni nam energetyzujące arcydzieła muzyki Ameryki Południowej XXw, w tym m.in utwory Astora Piazzolli i Pedro Itturalde, ale zabłyśnie także Bach - za którego Frąckiewicz zbiera znakomite recenzje. Ten młody artysta już ma na koncie Fryderyka oraz Paszport Polityki. Jacek Hawryluk pisze o nim "Frąckiewicz wart jest grzechu". Gratka dla miłośników wirtuozerii i latynoskich klimatów. koncert - 9. czerwca, czwartek,g.19.00.

Finałowym koncertem Festiwalu 2016 będzie recital przygotowany przez wybitnego, uwielbianego w Kobyłce, a znanego na całym świecie flecistę- Łukasza Długosza, grającego na złotym flecie J. P. Rampalla, który tym razem zaprezentuje utwory na 2 flety i fortepian. Na scenie w duecie z nim zagra Agata Kielar Długosz, prywatnie żona artysty, także utytułowana, współpracująca m.in. z Monachijską Filharmonią, oraz fundacją Jehudi Menuhina, a przy fortepianie zasiądzie wybitny pianista i kameralista Andrzej Jungiewicz z Katowic. Blask geniuszu i brillante – to będą zapewne dominujące słowa komentujące wrażenia tego wieczoru. Koncert - 12. czerwca, niedziela, g. 20.15.

Dod. Joanna Solak 30.05.2016 o 11.30, akt. 15.06.2016 o 14.19