Alkoholizm i nie tylko - społeczeństwo wobec problemu wybranych uzależnień. Konferencja naukowa
Mehoffera 2, Warszawa, 7 listopada 2015. Formularz rejestracyjny

Jak sobie radzić z uzależnieniami? Czy możliwy jest powrót do kontrolowanego picia? Jak rozumieć obiecany przez „Program 12 Kroków” powrót do zdrowia? Czym są Grupy Rodzinne Al-Anon i czy jest możliwe szczęśliwe życie dla osób cierpiących z powodu alkoholizmu swoich bliskich? Na te i inne pytania w gronie specjalistów oraz wybitnych przedstawicieli nauki spróbujemy odpowiedzieć podczas konferencji „Alkoholizm i nie tylko – społeczeństwo wobec problemu wybranych uzależnień", która odbędzie się 7 listopada 2015 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Tegoroczna konferencja podejmie szczególnie tematykę uzależnienia od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Wśród wielu problemów z tej dziedziny są one jednymi z najczęściej spotykanych w społeczeństwie. W ramach dyskusji pragniemy poruszyć także problem innych uzależnień. Zaproszeni goście i prelegenci postarają się odpowiedzieć na najistotniejsze pytania dotyczące „epoki uzależnień”, w której przyszło nam żyć.

Cykl spotkań „W kręgu nauki” pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera SAC jest organizowany z myślą o mierzeniu się z wyzwaniami współczesności w duchu nauki i wiary w gronie wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin wiedzy. Jego celem jest wymiana myśli, formułowanie interdyscyplinarnych wniosków naukowych oraz popularyzacja najnowszych wyników obserwacji i badań z dziedziny bioetyki.

Na konferencję zapraszamy lekarzy z całej Polski, studentów medycyny, osoby duchowne oraz wszystkich zainteresowanych.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenie uczestników poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie internetowej Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Podczas konferencji przewidziana jest przerwa obiadowa. Koszt obiadu: 25 zł.

Organizator: Diecezja Warszawsko-Praska

Kontakt dla mediów: rzecznik@diecezjawa.pl, tel. 782 513 740

Patronat honorowy:

Bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości

Abp Henryk Hoser SAC, Biskup Warszawsko-Praski

Patronat: Katedra i Klinika Psychiatryczna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Duszpasterstwo Służby Zdrowia Diecezji Warszawsko-Praskiej

Patronat medialny: Katolicka Agencja Informacyjna, SALVE TV, Tygodnik Idziemy, Radio Warszawa, Tygodnik Katolicki Niedziela, Nasz Dziennik, PCh24.pl, opoka.org.pl, Dobre Miejsce, Deon.pl, Medycyna Praktyczna, fronda.pl, Gość Niedzielny, Do Rzeczy, Salvatti.pl, wPolityce.pl, Przewodnik Katolicki, Radio Wnet, 12-STY KROK dwunasty.pl

10.00 – rozpoczęcie konferencji, słowo wstępne: Ks. Abp. Henryka Hosera SAC

10.30–10.55 – „Zdrowy duch to zdrowe ciało. Duchowe tło uzależnień”, ks. prof. Tadeusz Guz, Katolicki Uniwersytet Lubelski

10.55–11.15 – dyskusja

11.15–11.40 – „Abstynencja czy picie kontrolowane?”, dr n. med. Bogdan Woronowicz, Centrum Konsultacyjne AKEMD

11.40 –11.50 – „Chrześcijańskie Korzenie 12 Kroków”, Rafał Porzeziński, autor audycji „12-TY KROK” w Radiu Warszawa i Telewizji Republika