Jeevodaya – 45 lat polskiego ośrodka dla trędowatych w Indiach
Katedra Warszawsko-Praska, ul. Floriańska 3, 25 stycznia 2015 roku

Choć od pół wieku znane są i stosowane skuteczne leki na chorobę Hansena (trąd), co roku zapada na nią 250 tysięcy osób. Ponad połowa – w Indiach… Ludzie wciąż tracą władzę w rękach i nogach, inni wzrok, a wszyscy poczucie własnej wartości i przydatności społecznej.

Światowy Dzień Chorych na Trąd (obchodzony od 1954 roku w ostatnią niedzielę stycznia) jest okazją, żeby przypomnieć światu, jak niewiele potrzeba, by ich wyleczyć i zatrzymać dalszy rozwój tej choroby zakaźnej.

Od pokoleń chorym pomagają chrześcijanie naśladujący swojego Nauczyciela, który nie lękał się dotknąć człowieka trędowatego. 45 lat temu ośrodek dla ludzi trędowatych w najbiedniejszej części Indii zainicjował pallotyn i lekarz: ks. Adam Wiśniewski SAC. Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya (Dżiwodaja; w sanskrycie: świt życia) istnieje do dziś i otacza opieką kilkadziesiąt tysięcy osób dotkniętych trądem oraz ich dzieci. Pracuje w nim lekarka dr Helena Pyz, a pomoc umożliwiającą jej pracę otrzymuje od polskich ofiarodawców za pośrednictwem Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya (więcej informacji na www.jeevodaya.org).

W najbliższy Światowy Dzień Chorych na Trąd, 25 stycznia 2015 zapraszamy do Katedry Warszawsko-Praskiej (ul. Floriańska 3), na wspólną modlitwę w intencji chorych i ich opiekunów, w intencji wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób starają się nieść im pomoc i wsparcie. Msza Święta o godzinie 12.30, po niej, ok. 13.30 w podziemiach katedralnych prezentacja historii Jeevodaya i spotkanie przy indyjskiej herbacie.

Serdecznie zapraszamy!

Dod. Joanna Solak 16.01.2015 o 20.45, akt. 23.07.2015 o 13.14