Plan Roku Misji w Diecezji Warszawsko-Praskiej
Sala kurialna, ul. Floriańska 3, 28 listopada 2014 r.

Podczas spotkania przedstawiony został program planowanych akcji, związanych z rozpoczęciem Roku Misji w Diecezji Warszawsko-Praskiej. 28 listopada w Sali Kurialnej odbył się konferencja prasowa z udziałem Ks. Abp. Henryka Hosera SAC, związana z rozpoczęciem Roku Misji w Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zapraszamy do oglądania fotogalerii i relacji video.

Połączyliśmy się telefonicznie z o. Piotrem Michalikiem, franciszkaninem z diecezji Bouar z Republiki Środkowoafrykańskiej, z której uprowadzony został ks. Mateusz Dziedzic oraz z ks. Piotrem Boracą, wicedyrektorem Wydziału Misyjnego diecezji tarnowskiej, który opowiedział co dzieje się z uwolnionym kapłanem.

Zaprezentowana została książka „Republika Środkowoafrykańska wczoraj i dziś” oraz film o Republice Środkowoafrykańskiej „Misje afrykańskie w czasie wojny”. W książce znajduje się m.in. relacja z pracy misyjnej ks. Mateusza Dziedzica.

Zapraszamy do oglądania video relacji:

W konferencji wzięli udział:

• Ks. Abp Henryk Hoser SAC, Biskup Warszawsko-Praski
  • Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Wydziału Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej
  • Piotr Puchta, dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu Ministerstwa Spraw Zagranicznych
  • Podinspektor Marzena Gomołowska-Domańska, kierownik sekcji profilaktyki społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji
  • Podinspektor Piotr Tałałaj, rzecznik prasowy Izby Celnej w Warszawie

Plan Roku Misji w Diecezji Warszawsko–Praskiej

1-23 XII 2014 Pierwszy etap akcji pt. „Cała Polska widzi odblask Mazowsza”. (Jest to druga edycja akcji skierowanej do dzieci, młodzieży i dorosłych mającej na celu poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Akcja przeprowadzana jest wspólnie z MIVA Polska i Krajowym Duszpasterstwem Kierowców. Zebrane dobrowolne ofiary przekazane przez parafie przeznaczone zostaną na zakup łodzi dla pracującego wśród Indian w Kanadzie ks. Artura Nagraby. Drugi etap akcji potrwa w dniach 1 I – 8 XII 2015. Środki zebrane w tym czasie przekazane zostaną do MIVA Polska).

10 I 2015 spotkanie katechetów rejon III (Warszawa, ul. Kadetów 33, par. Św. Karola Boromeusza; Ks. Marcin Iżycki).

9 II – 28 XI 2015 Zbiórka makulatury. Pomagamy chronić amazońską dżunglę.

25 IV 2015 spotkanie katechetów rejon IV (Mińsk Mazowiecki, ul. Wyszyńskiego 54, par. Św. Antoniego Padewskiego; Ks. Marcin Brzeszczyński).

1 V-28 VI 2015 akcja „Dzieci Diecezji Warszawsko-Praskiej dzieciom misji”. Jest to trzecia edycja akcji skierowanej do dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej i dzieci przeżywających pierwszą rocznicę tego wydarzenia.

1-31 V 2015 akcja „Uczynek wiary. Majowa złotówka na rowery dla katechistów w Afryce”. Akcja skierowana jest do dzieci ze szkoły podstawowej, poza klasami III i IV oraz do szkól gimnazjalnych. Akcja realizowana wspólnie z MIVA Polska i Krajowym Duszpasterstwem Kierowców.

7 VI 2014 Dzień Misyjny w Diecezji Warszawsko- Praskiej (parafie przyjmują misjonarzy).

8-12 VI 2014 II Przegląd Filmów Misyjnych (Kino Praha, Warszawa, ul. Jagiellońska 26).

12-14 VI 2014 IV Krajowy Kongres Misyjny.

14 VI 2014 Dzień Misyjny w Diecezji Warszawsko- Praskiej (parafie przyjmują misjonarzy).

23 X 2015 Zakończenie animacji misyjnej realizowanej z księżmi pallotynami (parafia w Miłosierdzia Bożego w Ząbkach).

18 XI 2015 50. rocznica ogłoszenia przez Pawła VI dekretu Soboru Watykańskiego II Ad gentes divinitus (dekret o działalności misyjnej Kościoła).

Ok. 3 XII 2015 Sesja naukowa poświęcona aktualności misyjnego przesłania zawartego w wybranych dokumentach misyjnych drugiej połowy XX wieku

7 XII 2015 25. rocznica ogłoszenia przez Jana Pawła II encykliki Redemptoris missio.

8 XII 2015 40. rocznica ogłoszenia przez Pawła VI adhortacji Evangelii Nuntiandi.

8 XII 2015 Zakończenie Roku Misji w Diecezji Warszawko-Praskiej (Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny).

„Rok Misji w Diecezji Warszawsko-Praskiej” koordynują

• Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Biskupiej Diecezji Warszawsko-Praskiej, delegat ds. misji (tel. 606 535 020, mizyk@op.pl)
  • Ks. Marcin Brzeszczyński, zastępca dyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Biskupiej Diecezji Warszawsko-Praskiej (tel. 507 081 707, marbrze@interia.pl lub dzielomisyjne@gmail.com)
Konferencja prasowa 28.11.2014 r.
Dod. Magdalena Kowalewska 21.11.2014 o 14.41, akt. 23.07.2015 o 14.51