Msza na Powązkach – przed 18 rocznicą śmierci ks. Danielskiego

Dwie Szkoły Animatora Ruchu Światło-Życie: warszawska i warszawsko-praska przybyły 13 grudnia na Powązki na Mszę św. sprawowaną w intencji zmarłego przed 18 laty moderatora krajowego Ruchu Światło-Życie ks. Wojciecha Danielskiego. W jego intencji modliło się ok. 200-300 osób. Obecne były także dwie siostry zmarłego kapłana, w tym jedna na stałe przebywająca w Nowej Zelandii.

Tradycyjnie już, Eucharystię sprawowaną co roku w powązkowskim kościele pw. Św. Karola Boromeusza poprzedziło nawiedzenie grobu ks. Wojciecha Danielskiego, który spoczywa w kwaterze księży archidiecezji warszawskiej. Oazowicze złożyli wiązanki białych kwiatów (to też już prawie tradycja, że zawsze białe) oraz zapalili znicze. W tym roku, w łączności z całym Ruchem, który żyje "Pielgrzymowaniem miłości" przy grobie odmówili modlitwę Anioł Pański. Swoją modlitwą ogarnęli także tych, którzy zginęli w czasie stanu wojennego. Ostatnim akcentem wspólnej modlitwy przy grobie ks. Wojciecha był gromki śpiew pieśni "Zmartwychwstał Pan”.

Koncelebrowanej przez moderatorów Eucharystii w intencji ks. Wojciecha Danielskiego przewodniczył ks. Andrzej Pawlak, moderator archidiecezji warszawskiej. W homilii powiedział, że drugiego moderatora krajowego Ruchu Światło-Życie można nazwać "człowiekiem Adwentu, którego życie było oczekiwaniem na spotkanie z Jezusem. – Spotkał się z Nim w wigilię Narodzenia Pańskiego, kiedy odszedł na wieczną ucztę – wspominał ks. Pawlak.

Zwrócił tez uwagę, na to, że ks. Wojciech był tym który głosi Słowo Boże niczym prorok Eliasz. – Dla wielu to, co głosił miało wielką moc chociaż po ludzku wydawałoby się, że to zwykłe ludzkie słowo. Może zwykłe, ale dla wielu było wyjątkowe – podkreślił.

Czy do nas dociera Boże Słowo? Czy rozpoznajemy Boga który przychodzi ? Czy może ciągle czekamy na coś nadzwyczajnego, przekonani, że lepiej wiemy w jaki sposób Bóg powinien do nas przyjść i tym samym nie zauważamy go? – to tylko niektóre z pytań jakie moderator diecezjalny z archidiecezji warszawskiej zadał swoim słuchaczom.

Eucharystię wraz z nim koncelebrowali m.in. ks. Piotr Główka, moderator diecezji warszawsko-praskiej, jego poprzednik ks. Marek Sędek a z archidiecezji warszawskiej ks. Paweł Rossa i ks. Dariusz Gocłowski.

Anna Wojtas
Dod. Ks. Arkadiusz Rakoczy 19.12.2003 o 23.37